Új rekord a búzaexportban, nagy üzletek, nagy pénzek és nagy mennyiségek Kínától Marokkóig – rövid hírek a kelet-európai és közép-ázsiai gabonakereskedelemből.
Egymilliárdos kazak üzlet Kínával
Rekorddal zárja a novemberig tartó szezont a kazah vasúthálózat, ami több mint 1 millió tonna gabonát szállított csak saját infrastruktúráján át. Ez 56%-kal több, mint a tavalyi év azonos időszakában. A teljes mennyiségből 259 ezer tonnát a hazai piacra irányítottak, 750 ezret. tonnát exportáltak – utóbbi elképesztő, 69%-os növekedést produkált a tavalyi évihez képest. Az előrejelzések szerint a végső mennyiség 1,3 millió tonna gabona lesz, ami 41%-kal több, mint tavaly, és az exportnövekedés végleges mértéke 35%-os lesz, jelentős növekedéssel a közép-ázsiai országokba irányuló szállításokban.
A kazahok emellett újabb, 1 milliárdos keretszerződést kötöttek a kínai állammal és partnercégekkel agrár- és élelmiszeripari termékek kereskedelmére. Kazahsztán agráripari termékek Kínába irányuló exportjának legnagyobb részét a gabona és az olajos magvak, valamint a növényi olajok teszik ki.
1 millió tonna búza Marokkóba
Az oroszországi búzaexport a július-novemberi időszakban a 30 millió tonnás gabonaszállításból bő 25 millió tonnát tett ki (Finmarket). Ez rekord, emellett 1,7 millió tonnával több, mint a tavalyi azonos időszakban. Ugyanakkor – szintén ebben az időszakban – az árpa exportja 1,4 millió tonnával 3,3 millió tonnára, a kukorica exportja közel 1 millió tonnával 1,4 millió tonnára csökken.
Az oroszok egyébként arra számítanak, hogy a jelenlegi szezonban mintegy 1 millió tonna búzát szállíthatnak Marokkónak, majd ez a mennyiség tovább nőhet 1,5 millió tonnára.
Nőtt a gabona- és hüvelyes-export
Az ukrán Állami Vámszolgálat adatai szerint november 28-án a szezon eleje óta 18 millió tonna gabonát és hüvelyes terményt exportáltak, ebből 3,6 millió tonnát novemberben. Az idei szezonban az összes főbb növény exportja észrevehetően magasabb, mint tavaly,
– búzából 8,84 millió tonna (korábban 5,76);
– árpából 1,86 millió tonna (korábban 870 ezer tonna);
– rozsból 10,8 ezer tonna (0,9 ezer tonna);
– kukoricából 7 millió tonna (korábban 6 millió tonna).