fbpx

Mikor és hogyan módosítható a haszonbérleti díj?

Írta: Kohout Zoltán - 2025 július 24.

A haszonbérleti díjak változása sokszor vitás kérdés a földtulajdonosok és bérlők között. Az alábbiakban áttekintjük, mikor és milyen feltételekkel lehet jogszerűen módosítani a haszonbérleti díjat – akár közös megegyezéssel, akár egyoldalúan.

Közös megegyezés vagy egyoldalú módosítás?

A mezőgazdasági haszonbérleti szerződés módosításának általános módja a felek közös megegyezése. Ez minden időtartamra szóló bérleti viszonynál lehetséges. Jogszabályi felhatalmazással ugyanakkor egyes esetekben lehetőség van egyoldalú módosításra is.

Ez utóbbi csak akkor alkalmazható, ha a szerződés legalább 10 évre jött létre – beleértve azt is, ha az eredeti szerződés hosszabbítás révén éri el a 10 éves időtartamot. Ebben az esetben a szerződéskötést követő ötödik év elteltével bármelyik fél – tehát a bérbeadó vagy a bérlő – jogosult a díjmódosítást kezdeményezni. A módosítás irányadó szintje pedig a helyben szokásos piaci haszonbérleti díj (lásd a hivatkozott jogszabályhelyet).

Mikor csökkenthető egyoldalúan a túl magas bérleti díj?

Szokatlannak tűnhet, de a bérlőnek – meghatározott feltételek mellett – lehetősége van egyoldalúan kérni a haszonbérleti díj csökkentését. Ez jellemzően azokban az esetekben merül fel, amikor a szerződésben szereplő bérleti díj kirívóan magas. Előfordul, hogy ezzel a túlzó díjjal próbálják elrettenteni az előhaszonbérletre jogosultakat attól, hogy éljenek jogaikkal.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hatáskört kapott arra, hogy ilyen aránytalan szerződéseket jelezzen a kormányhivatal felé. Ennek ellenére előfordul, hogy a hivatal jóváhagyja az adott szerződést. Ilyenkor jogos kérdés a gazdák részéről: megéri-e rájelentkezni egy ilyen feltételekkel megkötött szerződésre?

Előhaszonbérlet gyakorlása után nyílik meg a lehetőség

A válasz a jogszabályban rejlik. Ha egy előhaszonbérletre jogosult fél lép be az ilyen szerződésbe, akkor a szerződés hatósági jóváhagyását követő hat hónapon belül bírósághoz fordulhat, és kérheti a díj helyben szokásos szintre való csökkentését.

A jogérvényesítés bírósági úton történik, de ha ténylegesen túlzó a díj, a tapasztalatok szerint jó eséllyel lehet érvényt szerezni a csökkentésnek. Fontos: ez a lehetőség nem függ attól, hogy a szerződés eléri-e a 10 éves időtartamot – rövidebb időtartamú bérletnél is igénybe vehető (2013. évi CCXII. tv. 50/A. § (7)–(8) bek.).

szántóföld tábla
Horizont Média/Kohout Zoltán

Mire figyeljenek a gazdák?

Érdemes körültekintően vizsgálni a szerződéses feltételeket, különösen a bérleti díj mértékét.

Ha a bérlő előhaszonbérletre jogosultként lépett be a szerződésbe, és túlzónak tartja a díjat, ne habozzon élni a jogorvoslat lehetőségével.

A bérleti díj módosításának lehetőségei és határideje jogszabály által szigorúan szabályozott, ezért érdemes jogi tanácsot kérni vitás esetekben.

(Forrás: MAGOSZ)