A tavalyi évben számos ellenőrzést folytattak annak érdekében, hogy visszaszorítsák az illegális fakitermelést és kereskedelmet, magas a bírságok száma is. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye extrém magas kockázatúvá vált – Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiadta a témában a 2022-es ellenőrzések összefoglaló jelentését.
A Nébih végzi a fakitermelés és kereskedelem felügyeletét
A hivatal összegezte a 2022-es faanyag kereskedelmi lánc felügyeleti (EUTR) ellenőrzések eredményeit a Nébih. Ehhez a faanyag kereskedelmi lánc felügyelet vonatkozó adatait; a Bűnügyi Statisztikai Rendszer és az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika adatait; az Országos Erdőállomány Adattárban rögzített adatokat; a Kormányhivatalok erdészeti hatóságai által tárgykörben nyilvántartott adatokat; az Agrárminisztérium koordinálásával az állami erdőgazdaságok által gyűjtött adatokat és az Országos Erdőkár Nyilvántartási Rendszerben rögzített adatokat elemezték.
A felügyeleti jogkörhöz kapcsolódó tavalyi intézkedések számokban:
- 518 hatósági eljárást folytattak le;
- megelőző jellegű hirdetés-ellenőrzések során 8521 jogszerűtlen hirdetést töröltettek;
- az összes kirótt bírság értéke meghaladta a 63 millió Ft-ot;
- az elkobzott bevétel közel 47,2 millió Ft;
- a zár alá vett vagy elkobzott faanyag mennyisége 636,7 m3.
Az összefoglaló rámutat arra, hogy az ellenőrzések szükségesek, a hivatalnak össze kell hangolnia ez irányú tevékenységét a rendőrséggel, valamint a jellemző a bűnismétlés, vagyis egyre gyakrabban vannak visszatérő elkövetők, akik tettei egyre súlyosabbak.
Az adatok alapján a vármegyék kockázati besorolása:
- extrém magas kockázati besorolásúvá vált Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye;
- nagyon magas kockázati besorolást érdemelt ki Pest vármegye (romlott az előző évekhez képest);
- magas kockázatú vármegye Baranya, Nógrád, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zala vármegye;
- alacsony kockázatú Békés vármegye;
- a többi vármegye közepes kockázatúnak lett minősítve.
Az ellenőrzések végrehajtásának összefoglaló eredményei, illetve a kapcsolódó statisztikai adatok elérhetők a Nébih honlapján.
Magyarország favagyonáról, erdőinkről, az erdőgazdálkodásról szóló átfogó cikkünket megtalálják az Agrárágazat 2022/10. lapszámában, vagy online oldalunkon.
Forrás: Nébih