Az élelmiszerekben, a feldolgozott mezőgazdasági termékekben a helyettesítő összetevők változhatnak, azonban ezt nem köteles teljes részletességgel követni a csomagoláson feltüntetett jelölés – a hazai élelmiszerellátás zavartalan biztosítása érdekében május elején megjelent az Országos Főállatorvos 1/2022. számú új határozata, mely biztosítja ezt a lehetőséget.
Alternatívák a szabálygyűjteményben
Az élelmiszeripar és a kereskedelem szakmai szövetségeinek bevonásával dolgozták ki az Agrárminisztérium (AM) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértői a szabálygyűjteményt, mely több, az eddigiektől eltérő megoldást kínál.
A rendkívüli intézkedés hátterében az orosz-ukrán háború negatív hatása áll, miszerint az Európa-szerte zavart okoz az élelmiszerekkel és összetevőikkel való ellátásban, illetve a jelek szerint jelentős áremelkedést hoz bizonyos alapanyagoknál.
Számos élelmiszer-előállító a folyamatos gyártás fenntartása, a megszokott árukínálat biztosítása érdekében kénytelen más, hasonló összetevővel kiváltani az egyébként használt, és a termékek jelölésén feltüntetett alapanyagokat.
A tömegben legyártott csomagolóanyagok cseréje pénzügyi teher
A kedvezőtlen gazdasági helyzetben az előírt élelmiszer-jelölések használata rendkívüli terhet ró az élelmiszer-vállalkozókra. Az előre, nagy tömegben legyártott csomagolóanyagok cseréje ugyanis zavart okozhatna a megszokott ellátásban, emellett felesleges környezeti terheléssel is járna.
A nehézségek kiküszöbölése érdekében a május 2-án megjelent országos főállatorvosi határozat lehetővé teszi az élelmiszeripari szereplőknek, hogy – a határozat visszavonásáig – az élelmiszerek jelölésén szereplő összetevőket más összetevőkkel helyettesítsék, és az így előállított termékeket akár eredeti csomagolóanyagukban forgalomba hozhassák.
Vannak kivételek (allergén összetevők, kisgyermekeknek készült termékek)
A bevezetett szabályoknak köszönhetően a magyar lakosság a továbbiakban is hozzáfér a megszokott, biztonságos, minőségi, hazai élelmiszerekhez.
Az új előírások biztosítják a vásárlók megfelelő tájékoztatását is, a helyettesítés menete szigorúan szabályozott és egyértelmű, nyilvános vásárlói tájékoztatáshoz kötött.
A jelölésre vonatkozó könnyítés nem alkalmazható például a csecsemők és kisgyermekek számára készült, feldolgozott gabonaalapú élelmiszerek és bébiételek esetében. Az allergén összetevők feltüntetése továbbra is kötelező minden termék csomagolásán. A speciális gyógyászati célra szánt, az élelmiszerek és a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerek kizárólag az élelmiszerek jelölésre vonatkozó hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő jelöléssel forgalmazhatók.
Fő szabályok:
- A helyettesítő összetevő használatáról a fogyasztót tájékoztatni kell.
- A tájékoztatás több módon is történhet (átcímkézésével, felülcímkézéssel…).
- A helyettesítő összetevő kizárólag több összetevős élelmiszerek esetében alkalmazható.
- Az eltérő élelmiszer-alapanyagok, adalék- és segédanyagok kizárólag akkor használhatók fel, ha mindenben megfelelnek a vonatkozó jogszabályok előírásainak és nem hordoznak élelmiszerbiztonsági kockázatot.
- Allergént tartalmazó helyettesítő összetevő esetében a jelölése minden esetben kötelező.
- A Nébih valamennyi, a témához kapcsolódó információt gyűjti, és elérhetővé teszi a témában létrehozott tematikus weboldalán.
Forrás: AM/Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc