fbpx
▼Hirdetés
▼Hirdetés

Háborús állapotok műtrágyafronton: drágulás jön világszerte

Írta: Kohout Zoltán - 2025 március 06.

Árrobbanás előtt a műtrágyapiac világszerte. Az USA-ban a szürreális vámháború miatt aggódnak a gazda-szervezetek, Európában a mezőgazdaság szuverenitása és stabilitása a tét a kereskedelmi fegyverként használt műtrágyák miatt.

Akárcsak Trump korábbi elnöksége idején, most is attól tartanak az USA farmerek, hogy milliárdokat veszítenek az átgondolatlan vámháborún. Nemcsak az olyan terményekről van szó, mint például a hatalmas mennyiségben Kínába exportált szója, hanem immár a műtrágyáról is. Érthetetlen okokból Trump 25%-os vámot vet ki Kanadával szemben, azonban amerikai mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint az új vámok a műtrágyaköltségeket is jelentősen megnövelik. Az USA káliumműtrágya-importjának 85%-a Kanadából származik. A költségnövekedést vagy a – választásokon egyébként zömmel Trumpra szavazó – amerikai gazdák nyelik le, vagy áthárítják az élelmiszereket vásárló polgárokra.

műtrágyaszórás
Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán

A lengyelek már bírságolnak

Háborús körülmények alakulnak Európában is. A lengyel adóhatóság megbírságolta azokat a vállalatokat, amelyek a fehérorosz karbamid műtrágya behozatalának 70%-áért felelősek – mondta Zbigniew Stawicki pénzügyminiszter-helyettes a Bloombergnek, amit a Világgazdaság szemlézett nemrég. Lengyelország azután bírságolt, miután az Európai Unió vámok kivetését javasolta egyes Fehéroroszországból és Oroszországból származó nitrogénalapú műtrágyákra. Az EU félelmét az alapozza meg (lásd alább részletesebben), hogy az oroszok fegyverként használják az alapanyag- és energiakereskedelmet az EU-val szemben. Ezért emelkedett a gáz ára 2021-2022-ben. Továbbá ezért áraznak úgy az oroszok a műtrágya- és gabonapiacon, hogy tudatosan az európai gyártók és kereskedők árai alá ígérnek. A lengyelek szerint a Fehéroroszországból és Oroszországból származó valamennyi műtrágyaimportra kivetett uniós vámok teljesen megállíthatnák az olcsó termékek beáramlását, amitől fellélegezhetne a lengyel és az európai gazdaság is. A lengyel műtrágyaipart ugyanis ezek az áruk „megfojtják” és azt már az „összeomlás” fenyegeti. Ugyancsak veszély Lengyelország – és több más EU-tagállam – számára a szuverenitás elvesztése. Az olcsó műtrágya importja veszélyesen függővé teszi Lengyelországot a kulcsfontosságú terméktől, ezt pedig nem akarják.

Veszélyben a szuverenitásunk

Nemcsak a lengyel műtrágyaiparrról van szó. Az utóbbi években az EU oroszországi karbamidimportja megkétszereződött. Az orosz áru ma az EU teljes importjának körülbelül egyharmadát. Mivel Oroszország szabályozza és alacsonyan tartja a gázárakat, ez lehetővé tette a műtrágyagyártók számára, hogy alákínáljanak az uniós termelőknek. Ahogy az EU gazdálkodóinak az orosz műtrágyáktól való függése nőtt, az európai műtrágyaipar megszenvedte az olcsó import hatását. Az EU műtrágya-kapacitásának mintegy ötöde jelenleg tétlenül áll a kereslet hiánya miatt, mivel az olcsóbb orosz karbamid váltotta fel az EU-ban gyártott műtrágyákat. Tehát Oroszország kettős csapást mér az EU-ra: műtrágyaexportjával függővé teszi az európai gazdálkodókat, ezt a bevételt pedig háborúkra és piacszerzésre fordítja.

A Covid-világjárvány óta országok és gazdasági-földrajzi közösségek – így például hazánk és az Európai Unió is – arra törekednek, hogy csökkentsék függőségüket az importtól, vagy diverzifikálják beszállítók körét. Az EU-ban ezt a fontos törekvést az az erkölcsi cél is erősíti, hogy Európa ne vásároljon olyan árut, amiből katonai agresszióit finanszírozza az orosz állam. (Az oroszok csak karbamidból 1,5 milliárd euró bevételt csináltak jelentett 2022 és 2023 között, sőt, az erre kivetett 10 százalékos exportadót is közvetlenül háborúira költi az orosz állam – írta az Euractive)

Az EU-s piacvédelem az árakat is csökkentené

Az európai műtrágyaipar már tavaly felszólította az EU-t, hogy tegyen határozott lépéseket, akadályozza meg, hogy Oroszország fegyverként használja fel a karbamidexportot. A statisztikák szerint 2023-ban az Oroszországból származó műtrágyák a tagállamokba irányuló összes behozatal több mint 30%-át tették ki, de az európai mezőgazdaság függősége az orosz műtrágyimporttól 2024-ben tovább nőtt. Az oroszok olyan piaci erőfölényt érhetnek el, ami az európai műtrágyaipar puszta létét is veszélybe sodorhatja.

Ha tehát az EU például vámokat vezetne be az orosz műtrágya- vagy alapanyag-importra, azzal védené az európai mezőgazdaságot. (Ugyanez történt akkor is, amikor az EU gyakorlatilag az orosz árut kizáró mértékű vámot vetett ki az onnan érkező gabonákra – lásd ezt a cikkünket!) Az EU műtrágyaiparának ráadásul elegendő kapacitása van az EU piacához szükséges műtrágya előállításához. Ha tehát az EU kizárja az orosz behozatalt, akkor arra lehet számítani, hogy az ott feleslegessé váló készletek megjelennek a világpiacon, ami az árakra csökkenő hatást gyakorolna. (Ez már csak azért is valószínű, mert Kína és India az Ukrajna elleni agresszió óta a korábbinál olcsóbban vásárol más alapanyagokat is: gabonát, energiahordozókat az oroszoktól.) A tervek szerint a műtrágyák vámjait fokozatosan emelnék: idén július 1-jétől tonnánként 40-45 euróra (a műtrágyatípustól függően), majd 2028. július 1-jére akár 315, illetve 430 euróra, ami gyakorlatilag kizárja az orosz behozatalt.

Igaz, a Copa-Cogeca attól tart, hogy a harmadik országokból származó műtrágyákra kivetett vámok áremelkedést, veszteséget okozhatnak az európai gazdáknak. Emellett lehetőséget kellene adni a gazdáknak, hogy az istállótrágya és a szerves hulladékok nagyobb arányban legyenek felhasználhatók a termelésben.

Már emelkednek az árak

Mindezek után nem csoda, ha az iparág és a gazdák baljós előérzetekkel figyelik, ahogy az USA és az orosz vezetés tárgyalnak. A MezőHír szerint a műtrágya-kereskedők februárra és márciusra szánt készletei hamarosan kifogynak. A kereslet a máris növekvő árak miatt lassult, s bár a csökkenő kereslet mérsékelheti az áremelkedést, az elemzők szerint megállni nem fog. Az európai igények ugyanis nagyobbak annál, semhogy a jelenlegi helyi gyártás kielégíthesse. A nitrogénműtrágyák árainak emelkedését a tavaszi mezőgazdasági munkák is tolni fogják. Ezzel szemben az ukrán konfliktust lezárandó tárgyalások és a csökkenő gázárak hírére sok gazda inkább kivár, hátha olcsóbbá válik a tápanyag. A jelenlegi árszint egyébként sem ösztönzi őket nagybevásárlásra. A gyártók is bizonytalanok, nem tudják, milyen irányt vesznek a gázárak, ezért egyelőre nem tesznek közzé új árlistákat – írta nemrég a MezőHír.