Az idei meggypiacon rendkívüli keresleti viszonyokra kell számítani, mivel a feldolgozott termékek készletszintje alacsony, és az előrejelzések szerint a várható meggytermés minden jelentősebb termelő országban gyengének ígérkezik. Ez a helyzet rekord szintű árakat eredményezhet mind a nyersanyagra, mind pedig a késztermékekre.
Hazai termésprognózis: gyenge év vár ránk
A FruitVeB előrejelzése szerint idén körülbelül 35 ezer tonna meggy várható hazánkban (+/- 15%), de a negatívabb várakozások szerint a termés közelebb lehet a 30 ezer tonnához. Az idei meggytermés az elmúlt évtizedek leggyengébbje lesz, jelentősen alulmúlva a jó évjáratokban előállítható 60-70 ezer tonnát, és még a tavalyi 51 ezer tonnás termést is. A korai fajták, különösen az ‘Érdi bőtermő’, jelentős terméskiesést mutatnak, ami alacsonyabb mennyiségeket eredményez a feldolgozóipari szezon első 7-10 napjában. A kedvezőtlen időjárás – tavaszi fagyok, aszály és extrém csapadék – mellett jégkárok is sújtották a termést. A gyümölcsméretek ugyan kedvezőek, de a vízhiány és a hűvös, fényszegény május miatt a gyümölcstömeg növekedése csökkenhet.
Magas árak és meggyhiány
A várhatóan extrém magas árakat a globális kínálat gyengesége is erősíti. Minden jelentősebb meggytermelő országban terméskiesések voltak, különösen a tavaszi fagyok következtében. A feldolgozott meggytermékek, mint a meggybefőtt, fagyasztott meggy és meggysűrítmény készletszintje rendkívül alacsony, így a kiürült készletek és a gyenge termés páratlan áremelkedést eredményeznek. A meggypiacon a feldolgozók számára különösen a korai fajták jelentős terméskiesése okozott zűrzavart, és a szezon kezdetén már magas áremelkedésekre kell számítani. Az I. osztályú, hűtő- és konzervipari meggy ára idén jelentősen meghaladja a tavalyi nettó 400 Ft/kg körüli szezonzáró árakat.
Külpiaci helyzet és hazai export
A meggypiac globális helyzete is rendkívül szoros. Az Európai Unióban, különösen Lengyelországban és Szerbiában, szintén komoly terméskiesésekkel kell számolni. Lengyelországban, miután tavaly 110 ezer tonna meggy termett, idén csupán 80 ezer tonnára becsülik a betakarítható mennyiséget, míg Szerbiában is jelentős visszaesés várható a tavalyi 136,8 ezer tonnához képest.
A tavalyi évben Magyarország mintegy 16 ezer tonna meggyet exportált, döntően Lengyelország irányába. A tavalyi évben 9,19 ezer tonna friss meggyet, 4,10 ezer tonna fagyasztott meggyet, és 21,3 ezer tonna meggykonzervet exportáltunk. Az idei évben a meggykonzerv kivitele a várakozások szerint harmadával csökkent, ami szűkülő készletek és megnövekedett kereslet következménye.
Várakozások és árak
A piaci helyzet alapján, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb piaci jelentése szerint az idei évben rendkívül magas meggyárakra kell számítani, mivel a gyenge termés és a készlethiány nemcsak hazánkban, hanem Európa szerte megemeli az árakat – írja a MezőHír. A várhatóan két és félszeres áremelkedés, amely a szezon elején már megfigyelhető volt, várhatóan az egész szezonban fennmarad, amit a magas kereslet és a termelés visszaesése okoz.