Idén globális szinten folytatódik az olajos magvak, a takarmányok és bioüzemanyagok iránti rekordszintű kereslet. Ugyanakkor a mezőgazdaság számára egyre nagyobb kihívást jelent a bioüzemanyagok, rostok és egyéb alapanyagok fenntartható előállítása, hogy a világ egyre növekvő népességének igényeit kielégítse. Ezért azoknak a magyar gazdálkodóknak, akik repcetermesztéssel foglalkoznak az idei évben olyan magas minőségű, versenyképes vetőmag termékekre van szükségük, amelyek nagy hozampotenciállal és pergés-ellenállósággal rendelkeznek, valamint növelik az alacsonyabb széndioxid kibocsátású bioüzemanyagok alapanyagainak elérhetőségét.
A repce továbbra is előkelő helyet foglal el
a magyarországi olajos növénykultúrákban, mely köszönhető számos felhasználási területének. A repcét itthon elsősorban az élelmiszeriparban, mint növényi olajok és lisztek, valamint a takarmányiparban és a biodízel előállítás során használják fel. Jól beleilleszthető a vetésforgóba, mélyre nyúló gyökere pedig lazítja a talaj szerkezetét. Habár a repce az időjárásnak leghosszabban kitett növény, hiszen az őszi vetéstől kezdve közel 10 hónapig kell várni az aratásra, de mivel nyáron korán lekerül a tábláról, így kiváló elővetemény is.
De vajon hogyan segítheti…
…a megfelelő hibridválasztás a hazai repcetermelők sikerét?
Ahhoz, hogy a magyar repcetermesztés a jövőben is versenyképes maradhasson, a gazdálkodóknak olyan hibridekre van szükségük, amelyek genetikailag ellenállóbbak a szélsőséges időjárási viszonyokkal, a kár- és kórokozókkal szemben, illetve rendkívül magas pergésellenállósággal rendelkeznek.
Ezért az új repce hibridek kiválasztásánál a változékony időjárással szembeni stressztűrés mellett a pergési veszteséggel szembeni ellenállóság került a fókuszba nemesítőink munkája során. Ennek köszönhetően a hibridekben rejlő genetikai terméspotenciál hatékonyabban kiaknázható, magasabb hozamokat elérhetővé téve a gazdálkodó partnereknek.
A Corteva Agriscience, globális mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat évtizedekre visszanyúló, nagy szakértelemmel rendelkezik az őszi repce nemesítésében. Ennek a munkának köszönhetően a tavalyi évben a vállalat forgalomba hozta a hazai gazdálkodók részére a Pioneer® őszi káposztarepcék legújabb generációját, a NextGen hibrideket. Egyértelműen látható volt e hibridek, a PT314 és PT315, erőteljes megjelenése, megdőlésre nem hajlamos erős szára, és szembetűnő volt a becők nagy száma, amely alapja a kiugró termésszintnek. A NextGen hibridek kimagasló pergésellenállását egy új tulajdonság (HMX – Harvest Max) biztosítja, ezáltal csökken minimálisra a felnyíló becők száma az érés során.
Jelesre vizsgázott a Hajdúságban is
Fülep Zsolt, a hajdúböszörményi olajos növénykultúrákat termesztő Balmaz-Farm Kft. tulajdonosa, ügyvezető igazgatója így nyilatkozott a NextGen repce hibriddel kapcsolatos tapasztalatairól: „Az új NextGen hibridek megjelenése előtt is már évek óta használtuk a Pioneer® repce hibrideket. Az új hibridek megjelenésekor mindenképpen szerettünk volna valami mást is kipróbálni a „régi” motoros PT298 mellett. Területeink talajtípus szerint eléggé változóak, így egy nagyon jó adaptációs képességgel rendelkező hibrid választása volt a fő cél. Így esett a választás PT315-re a Corteva agronómusával karöltve és az eddigi tapasztalatok alapján a hibrid jelesre vizsgázott. Szára erős, vastag, levélzete robusztus. Virágzása is nagyon korán és gyorsan következett be. Emiatt nagyon könnyen tudtuk időzíteni a növényvédelmi kezeléseket. Összegezve, bátran ajánlom minden olyan gazdatársamnak, aki kiváló adaptációs képességgel rendelkező és nagy termőképességgel rendelkező hibridet keres, hiszen a HMX tulajdonságnak köszönhetően a pergési hajlama minimális, így az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási körülmények ellenére is biztonságban betakaríthatóvá válik a termés.”
A gazdálkodók a Corteva Pioneer® NextGen hibridekről további információkat a vállalat honlapján találnak. Kérdésekkel és a vetőmagok elérhetőségével kapcsolatban felvehetik a kapcsolatot a vállalat regionális képviselőivel, akiknek elérhetőségei itt találhatók. A Corteva elkötelezett az iparág legmagasabb minőségű és nagy terméspotenciálú repce hibridjeinek további fejlesztése mellett, hogy hozzásegítse a magyar gazdálkodókat profitabilitásuk megőrzéséhez, hogy válaszolni tudjanak az olajos magvak, a bioüzemanyagok iránti globális keresletre, valamint a világ egyre növekvő népességének élelmiszerigényére.
Grózinger Szabolcs, a Corteva Agriscience vetőmag fejlesztőmérnöke