A Németh András gazdálkodó által menedzselt gazdaság 18 családnak biztosít megélhetést Kunpeszér környékén. Itt van a területeik 80%-a, emellett kisebb részek a környező településeken, illetve a Dunántúlon találhatók. Összesen 1200 hektár szántóföldet és 250 hektár legelőt művelnek, mivel húsmarhatartásban is érdekeltek.
Milyen talajokon gazdálkodnak?
– A talajaink a Dunavölgyi-sík déli végén és a homokhátsági területek északi határán találhatók. Az északi területek jellemzően szikes talajok, körülbelül 20-25 centiméteres termőréteggel. A felső talajréteg alatt gyakran sóder vagy szik húzódik – az összes terület átlagosan mindössze 6 aranykorona-értékű. A területek legnagyobb problémája a rendkívül gyenge vízgazdálkodási képesség. Normális csapadékeloszlású évben például árpából akár 10 tonna feletti hozamot is elérhetünk, kukoricából szintén, napraforgóból 3-3,5, tritikáléból 4–6 tonnát.
Hogyan látja a gépesítés szerepét?
– Nagyon fontosnak tartom, mert ezeken a talajokon gyorsan és jól kell dolgozni. Nem szabad sokat forgatni a talajt, vissza kell zárni, és a munka minőségére is nagy hangsúlyt kell fektetni. Ezért lényeges, hogy jó gépekkel dolgozzunk, amik megbízhatóan teljesítenek.
Mióta használ Väderstad gépeket?
– Először 2017-ben vettünk egy 6,5 méteres Carrier tárcsát. Magas árkategóriájú gépek ezek, de nem véletlenül. A Carrierrel több műveletet is kiváltottunk. Rögtön a felére csökkentette az élőmunkaigényt és az üzemanyag-fogyasztást is a vele végezhető munkáknál. Míg korábban mélyen kellett tárcsázni, hogy megfelelő talajfelszínt kapjunk, a Carrier ezt 3 centiméteres munkamélységgel megoldja, jelentős megtakarítást hozva.
A vetésben segédkeznek Väderstad gépek?
– 2019-ben kezdtük el a precíziós gazdálkodást, és rendelkeztünk már például differenciált kijuttatásra képes műtrágyaszóróval. Ezért abban az évben vettünk egy vontatott hatsoros Tempo vetőgépet is.
A Tempóval precízen tudtunk dolgozni: a kijuttatás, a mélységtartás is kifejezetten kiváló. Olyan gyönyörű tőtáveloszlást értünk el, hogy a sorokat szinte keresztben is lehetett látni például egy ötvenezres napraforgó vetésénél. A Tempo egyszerre tudta vezérelni a műtrágya, a vetőmag és a talajfertőtlenítő mikrogranulátum kijuttatását, mindezt differenciált módon és szakaszolási lehetőséggel. A szükséges térképeket én magam készítettem el, precíziós talajminta-vételezésre alapozva, melyeket ugyancsak saját magam végzem a zónakialakítástól a tápanyagtervezésig. A precíziós tápanyag-kijuttatás bevezetése óta csökkent az inputanyag-felhasználásunk, miközben egyértelműen kimutatható lett a terméshozam növekedése is.
Erősíti még másik svéd gép a gazdaságot?
– Igen, a precíziós pályázat keretében vettünk egy Spirit 600 C vetőgépet is, műtrágya-kijuttató egységgel. A Spirit felépítése nekem szimpatikusabb volt a Rapidénál, a mi területeink igényeit figyelembe véve.
A Spiritnél a hat kerék közül, melyeken a gép vonulás közben gurul, a középső kettő nyomásmentesíthető, ami nagyon előnyös nálunk, mivel rendkívül rossz, bakhátas utakon kell közlekednünk. A munkájával nagyon elégedett vagyok, a nagy átmérőjű kerekek a homokos területeken is jól használhatók.
Az alkatrészellátás, szervizelés tekintetében mi az irányvonal a gazdaságban?
– Használtan vettem a Tempo vetőgépet, és a második garnitúra sornyitó tárcsát használom hozzá. Apróbb kopó alkatrészeket, csapágyakat kellett cserélni, de a fő szerkezeti elemekkel nem volt probléma. A hatsoros Tempo már közel hatezer hektárt dolgozott nálunk, és sem a villanymotorral, sem a levegőrendszerrel nem volt gondom. Mindig gyári alkatrészeket használok, nem is kockáztatok mással. Tavasszal, amikor felkészítjük a vetőgépet, ha előjön valami apró hiba, akkor egyszerűen felhívom a kápolnásnyéki központot, és hamar megoldják a problémát. Nem szoktam időt, energiát pazarolni az alternatív megoldások keresésére!