A kocasüldők nevelése nagyon fontos lépés a sertéstenyésztésben. A megfelelő irány a kocák optimális termelékenységének elérésétől és fenntartásától függ életük során. A kocasüldők megfelelő menedzsmentje hosszútávon fenntartható termelést tesz lehetővé.
Melyek a legfontosabb kritériumok a süldők kiválasztásakor?
Számos tényezőt kell figyelembe venni, mielőtt eldöntjük, hogyan szerezzük be az állomány megújításához szükséges állatokat, ezért a következő információkat kell összegyűjteni a süldők vásárlásakor:
- A telep állategészségügyi állapota – azon betegségek listája, amelyektől a gazdaság mentes.
- Genetikai potenciál – a fajta, a vérvonal és a keresztezés termelési teljesítményére vonatkozó információ.
- Nemi jellegzetességek – a nemi szerveknek jól láthatónak és az életkorhoz képest megfelelően fejlettnek kell lenniük.
- Testfelépítés – meg kell felelnie a fajtának, a vérvonalnak és a keresztezési mintának.
- Testsúly – az életkornak megfelelő.
- A termelési rendszer típusa.
- Az etetési rendszer – száraz vagy nedves.
- Oltási program.
- Visszajelzés a piacról az adott forrásból származó kocákról.
- Takarmányozási ajánlások a genetikai cégtől.
Sertéstenyésztési programok – külső és belső
A süldők kétféle forrásból származhatnak – saját előállításból vagy tenyésztelepekről. Nem szabad elfelejteni, hogy mindegyiknek nemcsak sajátos előnyei vannak, hanem különféle kihívásokat is jelentenek.
Saját tenyésztési program
A tenyésztő saját tenyésztési programja keretében csak spermát vásárol, és nem hoz be új élő állatokat az állományba. A kocaállomány egy részének azonban fajtatisztának kell lennie.
Egyes tenyésztők a sperma beszerzése érdekében úgy döntenek, hogy saját, fajtatiszta kanokat tenyésztenek. Ily módon teljes ellenőrzést tartanak fenn a sperma minősége és eredete felett. Ez a működési modell lehetővé teszi, hogy egy kocaállományon vagy termelési rendszeren belül több fajtatiszta kancsoportot tartsanak fenn.
A házon belüli tenyésztési programok csökkentik az egészségügyi problémák kockázatát is, mivel az állományba nem kerülnek be új állatok kívülről. Másrészt viszont többletmunkát és időt igényel a vonatkozó nyilvántartások vezetése.
Külső tenyésztési program
A külső tenyésztési programban az állatokat a tenyésztőtől vagy szaporítóktól vásárolják.
Ez a modell két változatot tartalmaz:
- Folyamatos vásárlás – néhány hetente, általában hathetente vásárolnak azonos korú kocasüldőkből álló tételeket. Minél fiatalabbak a süldők, annál nagyobb a termelő ellenőrzése a nevelési időszak felett. Nem szabad azonban elfelejtenie, hogy megfelelő, nagyobb helyet különítsen el számukra.
- Tételes vásárlás – néhány havonta egy tétel különböző korú süldők vásárlása. Ez a lehetőség teszi lehetővé, hogy kevesebb élő állat kerüljön az állományba. Mindazonáltal több helyet kell biztosítani számukra. Ha külső tenyésztési programot alkalmaznak, nagyon fontos, hogy szigorú szabályokat kövessenek a biológiai biztonság, a karantén és az alkalmazkodás tekintetében, ugyanis ezek hatással vannak a termelés stabilitására.
Cargill Takarmány Zrt.
www.livelle.hu