Betakarítás előtt még kevesen gondolkodnak műtrágyázásról, azonban egy jól átgondolt tápanyag gazdálkodáshoz fontos lehet az előrelátás.
Az idei év nagy esőzései eredményeként mind a repce, mind a kalászosok nagy mennyiségű biomasszát állítanak elő.
A betakarítás után talajra kerülő szármaradvány értékes, még feltáratlan tápanyagot jelent, amelyből már akár ősszel a következő elvetett növénykultúra is jelentős mértékben részesedhet.
De az értékes tápanyag csak az ásványosodás folyamata által lesz a növények számára valóban felvehető.
Ezért a következő vetemény tápanyag ellátásához nem mindegy, hogy ezt a folyamatot már a szármaradványok leforgatásától, vagy csak a következő növénykultúra vetésétől tudjuk segíteni (1. ábra).
A szármaradványok bontását baktériumok végzik.
A cellulóz bontásához a baktériumoknak nagy mennyiségű, a szártömeg mértékétől függően akár 60 kg nitrogén hatóanyagra van szükségük, ami az idén csekély mértékben áll rendelkezésre.
A sok eső a nitrogén jelentős részét kimosta a talajból, ezért azt pótolni kell, méghozzá hatékonyan a tarlókezeléskor!
Idén erre fokozott hangsúlyt kell fektetni, mert enélkül sok területen jelentős lehet a pentozánhatás, amikor a baktériumok a számukra szükséges nitrogént a fejlődő növény elől vonják el.
Az őszi tápanyagellátás egyik oldala a baktériumok nitrogénellátása, amit ha becsülettel megtettünk elegendő nitrogént, sőt a cellulózbontás után nagy mennyiségű szerves anyagot és káliumot juttat a talajba.
A másik fontos feladat a növények gyors és erőteljes indítása.
Minden növény termesztésének az alapja a tápanyagellátás.
A növények tápanyagfelvételét sok tényező befolyásolja, de csak néhányat tudunk befolyásolni.
A talaj szerkezete és kémhatása a javítható. A savanyú talajban a foszfor lekötődése korlátozza annak felvételét.
A pH nagy mennyiségű mész kijuttatásával javítható, de lokálisan mésztartalmú alaptrágya esetén növelhető a tápanyagfelvétel hatékonysága.
A talajok kötöttsége is befolyásolja, korlátozhatja a tápanyagfelvételt.
Idén a nagy esőzések miatt, főleg az agyagosabb talajok tömörödöttsége fokozódott.
Ősszel a búza és a repce vetéseknél nagy szerepe lesz a talajmunkának.
A tápanyagfelvétel a gyökéren keresztül történik, mely hatékonysága, intenzitása a gyökérzet fejlettségétől függ.
A legfontosabb a gyökérzet gyors növekedése, szilárdsága, ehhez nagyon sok foszfor és kalcium szükséges.
A Timac AGRO őszi kínálatában sokfajta alaptrágya szerepel.
A nagy mennyiségű foszfor, kalcium és a gyökeresedést aktiváló indító hatású biostimuláns hatóanyag, mindegyik NP és NPK alaptrágyánkban nagy hangsúlyt kapott.
Az indító hatású biostimuláns hatóanyag rendkívüli aktiváló hatással van a gyökérképződésre.
A gyors gyökérnövekedés, gyökérszőr képződés intenzív tápanyagfelvételt eredményez.
Nő a repce gyökérmérete, szárazanyagkoncentrációja, ami javítja a növény télállóságát, termesztésének biztonságát, sikerét.
A búza gyökeresedése is fontos a bokrosodásban (2. ábra).
A nagy gyökérfelületen történő intenzív tápanyagfelvétel növeli a tápanyag ellátottságot, ami javítja a bokrosodás mértékét.
A nagyobb gyökérzet fontos segítséget és nagyobb esélyt jelent az oldalhajtások megtartásában egy esetleges tavaszi aszály esetén is.
A Timac Agro alaptrágyák nagy mennyiségű mezo- és mikroelemtartalma ugyancsak a komplex tápanyagellátásban rejlő hatékonyságot erősítik.
A repce kénigényének kb. 20%-át ősszel veszi fel. Ennek fedezésére minden termékünk jelentős kéntartalommal rendelkezik.
Az osztódó szövetek egészséges fejlődéséhez -repce gyökérnyak- bórra van szükség. Valamennyi termékünkben magas bórtartalom növeli a termesztés biztonságát.
Idén sok termelő kérésére ismét kapható lesz az EUROFERTIL Plus Phos 38 NP műtrágyánk, ami két éve a legnagyobb mennyiségben értékesített alaptrágyánk volt.
30% foszfortartalmával és biostimulátor hatásával maximális gyökérnövekedést értünk el a repce és búza indításakor. Reméljük az EUROFERTIL Plus Phos 38 NP idén is nagyon sok gazdánál rekordot dönt a gyökérméret növelésében!
Raj Péter
Timac Agro Hungária Kft.
Mobil: 06-20/983-4705