Dr. Jakab Gábor ügyvezető igazgató megnyitójában elmondta, a szlovák, szerb és horvát kollégák szakemberek segítségével építették fel a rendezvényt, melynek lényege, hogyan neveljünk úgy malacot, hogy minél minőségibb állataink legyenek, akiktől hosszútávon hasznot várhatunk.
Az BIOMIN újdonságairól Grehard Galsterer regionális igazgató tartott előadást.
Részletesen bemutatta a BIOMIN tevékenységét, hogyan gondolkodtak a múltban és mit tesznek a jövőért, illetve milyen folyamatban lévő fejlesztéseik vannak, melyek 3-5 évre mutatnak előre.
Kiemelte, hogy a tudomány számukra elengedhetetlen, és innováció nélkül nincs jövő.
A malac minősége a születéskor kezdődik
„Legyen minél több jól fejlett választott malacunk”– kezdte előadását Andre van Lankveld, a BIOMIN GMBH sertés specialistája.
Évről-évre növekedő tendenciát mutat a született malacok száma kocánként.
Minden sertéstartónak nagy hangsúlyt kellene fektetni a születési súly növelésére.
Figyelmet kellene fordítani a választás előtti mortalitás csökkentésére, hogy több, nagyobb értékű malacot tudjunk majd értékesíteni a jövőben.
Nagyobb számú alom születésekor a három legkisebb malac születési súlya sokszor mindössze 800 g, ezeket nagyon nehéz életben tartani.
Minél magasabb a születési súly, annál nagyobb eséllyel indulnak a túlélésért.
Kutatások alapján bebizonyosodott, hogy a 900 g alatti induló súlynál sajnos 60% a túlélési arány.
Nem csak a mortalitás értelmében fontos a kiindulási súly, a későbbiek folyamán bizony a hízó teljesítményét is nagymértékben befolyásolja.
Azonban ne csak az élve született malacok számának növelésére koncentráljunk, hanem a születés pillanatában figyeljünk oda az egyéb tényezőkre is.
A halva születéseket sok minden befolyásolja.
Érdemes összpontosítani a vemhesség alatti kalcium anyagcserére, mert a fialás elhúzódásában jelentős szerepe van a túl magas kalcium szintnek (standard 0,65-0,7%).
Kockázatot jelent a túlsúly, a megfelelő kondíció elengedhetetlen a jó eredményhez.
Fialás előtt 2-3 héttel már ne az etetésé legyen a főszerep, inkább próbáljuk meg kissé leépíteni a szalonnaréteget.
Az oxigén fontossága
Már a fiaztató kutricákat úgy kell kialakítani, hogy fialás közben is kellő mennyiségű oxigént tudjon az anyakoca felvenni.
A genetika is befolyásoló tényező, a statisztika azt igazolja, hogy minél nagyobb a koca testhossza, annál hosszabb lesz a fialás időtartama, ami további kockázati tényező.
Ha a malacok nem megfelelő oxigénnel születnek, gyengék lesznek, nem tudnak szopni, és elpusztulhatnak.
Tehát nemcsak az a fontos, hogy felkeljen és rögtön járjon a malac, hanem az is, hogy mennyire oxigénhiányos állapotban érkezik a világra.
A 38 oC-os születési testhőmérsékletet nem tudná megtartani a malac, ezért melegedési folyamatot kell előidéznünk, amihez pedig szintén oxigénre lesz szükség.
A kolosztrum felvételének fontossága
A kolosztrum nagy mennyiségű antitestet tartalmaz, ami segít megvédeni az újszülött malacokat az ellés körüli fertőzések leküzdésére.
Minél több utód születik, annál kevesebb az egy malacra eső előtej mennyisége, viszont a többször ellett anyák esetében jobb a kolosztrum termelés.
Az első kibújt malac így 50%-kal több előtejhez jut, mint az utoljára megszületett, ami óriási hátrány a később érkezőknek.
A fialás utáni 5-6 napon az immunglobulin szint az utoljára kibújtaknál szerény számot mutatott a kísérletek során.
Megoldás a szakaszos szoptatásban van: pl. az első 8 malacot megjelöljük egy színnel, és a szopás után néhány óra múlva félretesszük, hogy a később született kocák is fel tudják venni a megfelelő kolosztrumot, majd 4 óránként csere.
Meghatározó fontossággal bír, hogy életük első 24 órájában a saját anyjuk tejéből eleget fogyasszanak.
A minőségi takarmányozás megtérül
A takarmány kihat az állat minőségére, ezért a mikotoxinok inaktiválására a BIOMIN kifejlesztette a Mykofix Plus 3.E terméket.
A sertések takarmányhasznosításának fokozására a Digestarom takarmány kiegészítőt ajánlotta Wolfgang Kaul, a BIOMIN termékspecialistája.
Véleménye szerint a kocák takarmányfelvételében rejlik a sikeres malactermelés kulcsa.
A BIOMIN takarmányozási stratégiáit használva, hosszútávon mindenképp nyereség könyvelhető el.
Összefoglalva: minél több a malac, annál több a halvaszületés, kevesebb az egyedek kolosztrum és tejfelvétele, alacsonyabb a túlélési esély, kevésbé kiegyenlítettek az almok, kisebb a választási súly.
Több figyelmet kell fordítani az ellés gyors lezajlására, a jó előtej ellátottságra, a kocák hasonló kondíciójára, a májvédelemre, az emésztés segítésére és a jó menedzsmentre.
A rendezvényen készült fotók megtekinthetőek IDE kattintva.