fbpx

Ritka pillanat, Európa majdnem gabonaimportőrré vált idén

Írta: Kohout Zoltán - 2024 december 14.

Pár százezer tonna híján több lesz a behozatal a gazdasági év végére, mint az Európán kívül eladott mennyiség – ilyen legutóbb a 2022/23-as szezonban fordult elő.

Rossz évjárat, geopolitika

Az Európai Uniónak idén alig sikerül megtartania hagyományos nettó gabonaexportőri szerepét. Az EU Bizottság tájékoztatása szerint július és december között 13,9 millió tonna gabonára adtak ki exportengedélyt, míg az importengedély volumene 13,7 millió tonnás. Az EU nettó gabona-exporttöbblete mindössze 230 ezer tonna. Ugyanezen időszak eredménye tavaly 5,76 millió tonna volt, a tavalyi egész szezonban pedig szűken 3 millió tonna. Jelentős a külkereskedelmi mérleg romlása is. Elsősorban a gyenge francia termések miatt az export volumene 6,25 millió tonnával, 31%-kal esett vissza az előző évhez képest, de a behozatal csak 720 ezer tonnával, 5%-kal csökkent. Az európai gyenge exportban szerepet játszik a részben geopolitikai okokból alacsony áron tartott (illetve Ukrajnából ellopott tételek révén olcsóbban forgalomba hozott) orosz gabonák piaci nyomása is.

Csökkenése, növekedések

Az engedélyek alapján úgy becsülhető, hogy az EU búzaexportja 4,3 millió tonnával, bő 30%-kal csökkent. Az Unióból származó árpa és kukorica exportja relatíve még jobban visszaesett, bár ezek a búzához képest csak csekély szerepet játszanak a harmadik országokba irányuló szállításokban. Az árpaexport 1,2 millió tonnával, 38%-kal szűken 2 millió tonnára csökkent december 1-re az előző évhez képest. A harmadik országokba irányuló kukorica értékesítése 770 ezer tonnával, 51%-kal 740 ezer tonnára esett vissza. Importoldalon a fő hatás a búza és árpa behozatalának csökkenése volt, amely bőven ellensúlyozta a harmadik országokból érkező kukoricafelvásárlások növekedését. Az előző év azonos időszakához képest az EU búzabehozatala, beleértve a lisztet is, mintegy 950 ezer tonnával, bő 17%-kal 4,5 millió tonnára, az árpa importja pedig 435 ezer tonnával (42%) 601 ezer tonnára csökkent. Jó hír viszont, hogy 8,51 millió tonnára nőtt a harmadik országbeli kukoricafelvásárlás, bő 790 ezer tonnával (+10%).