Manitou MLT NewAg: új teleszkópos rakodócsalád, sok választási lehetőséggel
A francia Manitou közelmúltban bemutatott új, MLT NewAg teleszkópos rakodósorozata 9 modellt foglal magában, amelyek legfontosabb technikai paraméterei: négy különböző erőátviteli hajtásrendszer; 101-136 LE közötti motorteljesítmények, 3,0-4,1 t emelési kapacitás; 5,85-9,00 m maximális emelési magasság; 3,2-4,9 m gémkinyúlás; 104-170 l/min folyadékszállítású hidraulikus teljesítmény.
A manuálisan kapcsolható, négyfokozatú sebességváltóval ellátott MLT 630-105 és MLT 733-105 modellek 101 LE teljesítményű motorjai megbízható és gazdaságos üzemeltetési megoldást jelentenek felhasználóiknak közúton és a terepen is. A kisebb modell akár 40 km/h, míg az utóbbi nagyobb típus 32 km/h utazási sebességre képes.
Powershift Plus sebességváltóval rendelkeznek az MLT 635-130 PS+ és MLT 737-130 PS+ típusú, 130 LE teljesítményű rakodógépek, amelyeknél a kezelőnek már lehetősége van – 6 előre és 3 hátrameneti fokozatból – a manuális és automata sebességváltó módok közül választani. A Powershift Plus sebességváltóval a maximális sebesség 40 km/h lehet.
A 101 LE motorteljesítményű, MLT 630-105 V CP és MLT 630-105 V típusokba szerelt hidrosztatikus M-Varioshift sebességváltók már a bonyolult rakodási és vontatási műveletek biztonságos elvégzését is lehetővé teszik. Az optimális nyomatékot biztosító, 0-18 km/h munkasebességű első fokozat a rakodási feladatok elvégzését segíti, a gyorsabb (0-40 km/h) második fokozat a szállítási munkákban növeli a hatékonyságot. A vezetőülés kartámaszába épített JSM joystick kapcsolója a két sebességtartomány közötti könnyű átváltást tesz lehetővé.
A Manitou NewAg sorozat legnagyobb (136 LE) teljesítményű, MLT 635-140 V+, MLT 741-140 V+ és MLT 940-140 V+ típusú csúcsmodelljei már egy új generációs fokozatmentes (CVT) M-Vario Plus váltóművel vannak ellátva, amely – a 0-40 km/h sebességtartományban – a rakodógépek optimális nyomatékkal történő, nagyhatékonyságú üzemeltetését biztosítja.
Claas Nexos – az erős, fordulékony „kis” traktor
Tavaly novemberben, a Bologna-i EIMA kiállításon mutatkozott be a Claas Nexos traktorcsalád új generációja. Ezek a keskeny nyomtávú, ültetvényekben vagy kertekben, sőt kommunális célra is használható erőgépek kompakt kialakításuk ellenére meglepően nagy teljesítményűek, jó manőverező képességűek. Az új modellek sokoldalú front- és hátsó függesztésükkel, kibővült meghajtási lehetőségeikkel és valódi komfortot kínáló vezetőfülkéikkel szolgáltak rá a felfokozott érdeklődésre.
Az új generáció 14 modelljét egymástól teljesítményük és befoglaló méretük különbözteti meg. A Nexos változatok méretei 1 méteres szélességgel kezdődnek a „VE”, szűk sorok közé ajánlott modellnél. A szélesebb szőlősorokhoz az 1,26 méter széles „VL” típusok, míg gyümölcsösbe az 1,45 méter széles „F” ajánlható. A Nexos „F” rakodóváltozatban is készül. Mindegyikük erőforrása a négyhengeres FPT (Fiat Powertrain Technologies) motor, amely sima futást és nagy vonóerőt biztosít, alacsony zaj- és vibrációs szint mellett. A motorok teljesítményskálája a 75-112 LE közötti sávot öleli fel. A különösen keskeny szőlősorok művelésére alkalmas Nexos VE modellnél a felső teljesítményhatár kivételesen 103 LE. A 250 VL és 250 F topmodelleknél, a Claas Power Management funkcióval, a TLT-hajtást igénylő munkákban és szállításkor az alapteljesítményen felül akár 9 LE többletteljesítmény (Boost) és maximális 440 Nm nyomaték is elérhető. Az előző modellsorozatnál 10 százalékkal nagyobb teljesítményű motorok az olyan korszerű kipufogógáz-kezelési technológiákkal, mint a dízelrészecske szűrő, a dízeloxidációs katalizátor és a külső, hűtött füstgázgáz-visszavezetés megfelelnek az EU Stage IIIB (Tier 4i) károsanyag-kibocsátási normáknak.
A memóriamodulon gombnyomással beállítható fordulatszám az elektronikus Common-Rail befecskendezéssel működő motoroknál gyári alapfelszerelés, egy második memóriamodul pedig opcióként rendelhető. A motorfordulatszám pontos beállításával a TLT-hajtást igénylő munkáknál így minden pillanatban a megfelelő motorfordulatszám és nagy teljesítmény áll rendelkezésre. Az új motorok szervizintervalluma az eddigi 500 helyett 600 üzemórás.
A fordulékonyság titka a „darázsderék”, az első tengely előtt és mögötti karakteres törés. Forduláskor jobban alákormányozhatók a kerekek, egyértelműen kedvezőbb a fordulási sugár. Az opcionálisan rendelhető összkerékmeghajtás szögállás-szenzora a tábla végi fordulónál egy bizonyos kormányzási szög fölött a négykerékmeghajtást automatikusan kikapcsolja, hozzájárulva ezzel is a szűk ívű forduláshoz.
A mechanikus erőátvitel 24 előre- és hátrameneti fokozatát Revershift elektronikus irányváltóval kombinálták. Az öt elérhető hajtóműváltozat csúcsa a két, terhelés alatt kapcsolható, 24 / 12 előre/hátra fokozattal rendelkező Twinshift/Revershift váltó.
Pöttinger Impress hengeres bálázó új rendszerű szeletelőszerkezettel
A szálastakarmány-betakarító gépek világszerte elismert gyártója az osztrák Pöttinger, hazai környezetben a tavalyi év végén– a Wels-i AGRIA mezőgazdasági szakkiállításon – mutatta be először a teljesen új „Flexcut 32” szeletelőszerkezettel ellátott Impress hengeres bálázó gépét. A rövid szecskaméretet biztosító „Flexcut 32” szeletelő szerkezet 32 darab átfordítható „Twinblade” pengével rendelkezik, és ezek bevált egyenkénti biztosításával nagyon jó takarmányminőség érhető el.
Valamennyi termény a teljes (2,05 m vagy 2,30 m) felszedési szélességben 36 mm elméleti szecskahosszúsággal takarítható be. A rövidebbre szecskázott terményből tömörebb bála készíthető szilázsban, szénában és szalmában is. Ezáltal csökkenthetők a szállítási és tárolási költségek, az anyagmozgatás egyszerűbb és a tárolóhelyigény is kisebb. Az egyenletes szecskaméret a különböző takarmánykeverő-kiosztó kocsikban is előnyös, mivel egyenletesebben és kisebb teljesítményigény mellett keverhető be a takarmány. A pontos szecskamérettel is párosuló nagy bálázási teljesítmény minden eddiginél jobban hasznosítható bálákat eredményez. Az új, szabadalmaztatott „Liftup” felszedő berendezés a terményt természetes módon, optimális szög alatt (tangenciálisan) vezeti be a bálakamrába, így a kíméletesen kezelt terményáramban a pergési veszteség is csökken. A kihajtható szeletelőszerkezet a bevált, kihúzható „Easy Move” késgerendellyel rendelkezik. A karbantartás a bálakamrán kívül, kényelmes magasságban végezhető. Minél több a kés, annál fontosabb, hogy ez a művelet könnyen végrehajtható legyen!
Ezzel a világpiacon jelenleg egyedülálló megoldással megtakarítható egy, a bálázó elé szerelt szecskázó adapter vagy pedig egy, az utólagos aprítást végző berendezés. Az új rendszerű „Flexcut” szeletelő szerkezet a fix- és változó bálakamrás Impress hengeres bálázó gépek Master és Pro kiviteleinek és bálacsomagolós változatainak is tartozéka.
Szerkesztőség