Jön a hideg
Természetesen ne csak a permetezőgépeinkre gondoljunk, ne feledkezzünk meg ezen gépek kiszolgálását biztosító eszközeinkről sem (vízszállítók, vegyszer keverők stb.).
Gépeinket lehetőség szerint fagymentes helyen tároljuk, de ha erre nincs mód, a fagyás veszély miatt, ezeknél a berendezéseknél a víztelenítést különös odafigyeléssel végezzük.
A víz eltávolítása után jöhetnek a javítások, majd töltsük fel fagyálló folyadékkal és járassuk meg a gépet, hogy mindenhova eljusson a rendszerbe.
A javítás
A permetező gépeknél az átvizsgálás fontosságát nem kell bizonygatni, a szezon közben előforduló kisebb, a napi munkát számottevően nem befolyásoló, szerkezeti meghibásodások javításának itt az ideje.
Ezek után az esetlegesen hegesztéssel járó beavatkozásokat a korrózió elleni védekezéssel zárjuk le.
A következő lépésként a folyadék útját követve, a tartályfedéltől a szórófejekig, részegységenként nézzük át berendezésünket.
Külön figyelmet fordítsunk a tömlőkre, tömlőcsatlakozásoknál található bilincsekre, csapokra, szakaszolókra, mert az esetleges előforduló csepegéseket meg kell akadályoznunk.
A szivattyúnknál az olaj lecserélésével a biztonságos működést biztosíthatjuk, az olaj esetleges elszíneződése a membrán szakadására utalhat, ilyen esetben haladéktalanul végezzük el cseréjét.
Ellenőrizzük a légüstben lévő nyomást is.
Az elektromos részek ellenőrzésekor a csatlakozókat fújjuk be víztaszító, korróziógátló anyagot tartalmazó készítménnyel, hogy meggátoljuk az esetleges kontakt hibákat.
Ne feledkezzünk meg a nyomásmérő órák ellenőrzéséről sem, hiszen ha kis mennyiségben is, de a belsejében maradhat víz, ami megfagyva károsíthatja az órát.
Az igénybevétel függvényében szükség lehet szórófejeink és szórófej szűrőink cseréjére is.
Mivel a téli időszakban a fagyveszély miatt csak szemrevételezéssel tudjuk a hibákat felmérni, ezért ezek cseréjével várjuk meg a tavaszt, hogy a vonatkozó előírások szerint a szórófej katalógusában található értékek ellenőrzésével meggyőződjünk a működésük pontosságáról.
Ezt legegyszerűbben egy mérőpohár és egy stopper segítségével végezhetjük el, a kapott értékeket hasonlítsuk össze a katalógus értékekkel.
Az eredmények elemzése után már eldönthetjük, hogy cseréljük ezeket az elemeket vagy tovább dolgozunk velük.
De ezekkel a lépésekkel nem csak a tavaszi munkakezdésre készülünk.
Mi várható tavasszal?
Bár még a tél elején-közepén járunk, fel kell készülnünk a gépeinket érintő jogszabályok változása miatti feladatainkra is.
Mindenki számára ismert, hogy már 2001-ben megszületett az FVM rendelet, ami beharangozta a növényvédelmi gépek műszaki felülvizsgálatát.
Több éven keresztül húzódott a rendelet végrehajtása, de 2013 tavaszától esély van rá, hogy a szükséges műszaki bázisokon a vizsgálatok elkezdődjenek.
A vizsgálatok célja, hogy az üzemeltetett gépek (szántóföldi, ültetvény) használatakor minimálisra csökkentsük a környezet szennyezés kockázatát és nem utolsó sorban a kijuttatás, dozírozás pontos végrehajtásával elkerüljük a pénztárcánkat sújtó többlet növényvédő szer felhasználást.
Az esetleges fitotoxikus hatások miatti terméskiesés, illetve a károsítók mennyiségének nem megfelelő mértékben történő szabályozásából adódó, szintén a termést befolyásoló tényezők sem elhanyagolhatók.
Az első vizsgálatokon a szolgáltatást végzők fognak a felülvizsgálaton részt venni, majd később folyamatosan a többi gép is a jogszabályban rögzítettek szerint.
A használatban lévő gépek palettáján a korszerű „gépcsodák”-tól az elhasználódott öreg gépig minden megtalálható.
Az újabb gépeken már látható a típusminősítés meglétét igazoló jelölés, hiszen forgalomba csak így lehet hozni ezeket a berendezéseket.
A felülvizsgálatokon a permetezőgépek minden részegységét vizsgálni fogják, a látható helyektől (tartályfedél, kézmosó stb.) a szakszerű munkavégzést biztosító, szemmel nem látható különbségeket produkálni tudó egységekig (szivattyú, nyomás mérő órák, szakaszolók, szórófejek stb.)
A vizsgálatok eredményéről „bizonyítványt” kapunk, amely igazolja a permetező gépünk szabályoknak megfelelő működését.
Természetesen a vizsgálatok eredménye nem mindig lesz számunkra kedvező, fel fognak tárni hiányosságokat, amelyek kijavítása után, gépünk jogosult lesz erre a tanúsítványra.
Éppen ezért már a télen fel kell készülnünk ezekre a vizsgálatokra, hiszen most van időnk a javításokat elvégezni.
Nem véletlen, hogy már a téli leállással kapcsolatban is szóba jött a tavaszi kezdés, hiszen nagy feladat előtt állunk ezzel kapcsolatban.
Ne sajnáljuk rá az időt és energiát, valamint nem utolsó sorban, némi ráfordítást sem, hiszen mindamellett hogy a jogszabályban leírtaknak is meg kell felelni a gépünknek, a jól és pontosan dolgozó berendezésünkkel, a környezetet és a pénztárcánkat is kímélő módon tudunk dolgozni a szezonban.