A szálastakarmányok és a szalmafélék betakarítása, tárolása az állattartó gazdaságok számára alapvetően fontos feladat. A kis térfogattömegű szálas anyagokat tömörítéssel alakítják nagyobb térfogattömegű egységekké, az úgynevezett bálákká. Az elmúlt években a bálázógépek is jelentős fejlesztésen, korszerűsítésen mentek keresztül.
A bálázott anyag nemcsak kisebb helyen tárolható, hanem tárolás során a gazdaságilag hasznos állapota is megőrizhető. Magyarországon a bálázás gépi eszközei, a bálázógépek az 1960-as évektől terjedtek el jelentős számban, és az 1980-as évektől kezdődött meg a szenázsbála készítése. A bálázógépeket ma már a takarmányok és az alomszalma betakarítása mellett gyakran használják a szántóföldi növények melléktermékeinek ipari vagy energetikai célú előkészítéséhez is. A szélsőséges időjárási viszonyok gyakori jelentkezése miatt a mezőgazdasági munkafolyamatok optimális elvégzéséhez rendelkezésre álló időszakok egyre rövidülnek.
A bálázást ezért rövidebb idő alatt kell elvégezni, amihez megbízható és nagy teljesítményű bálázógép szükséges. A bálázógépek általában traktorvontatásúak. A vontatott bálázógépek hajtása TLT-ről történik, egyes szerkezeti részek működtetése hidraulikus. Mivel ezek a bálázók 40–60 kW teljesítményt igényelnek, ezért az üzemeltetésükhöz 60–80 kW-nál nagyobb motorteljesítményű traktort kell alkalmazni. Az utóbbi időben a nagygazdaságok részére önjáró gépek is készülnek. A bálázókat általában a készített bálák alakja és mérete szerint különböztetik meg: a kis szögletes bálázók 40 × 50 × 120 cm, a kör- (hengeres) bálázók Ø 55 × 52 cm méretű bálákat készítenek. A nagy, változtatható kamramérettel rendelkező bálázók akár 120 × 130 × 240 cm-es szögletes bálákat és Ø 180 × 125 cm-es körbálákat állítanak elő.
A bálázók felépítésénél lényegi különbség, hogy a bálakamrák fix vagy szükség szerint beállítható, változtatható mérettel készülnek. A kis és nagy méretű szögletes bálázók dugattyús tömörítéssel, a hengeres bálázók általában hengeres és rudas-láncos vagy szalagos/hevederes tömörítőberendezéssel rendelkeznek. A rudas-láncos bálázók állandó, fix kamramérettel, a szalagosak fix vagy változó méretű bálakamrával üzemelnek. Az elektronikusan vagy hidraulikusan működtethető tömörségszabályzókkal rendelkező hibrid bálázók képesek egyenletesen tömör vagy laza magvú bálák készítésére. A laza magvú bálák felső (külső) rétege tömörebb. Hazánkban a hevederes, változó kamraméretű típusok terjedtek el inkább.
A nagy mennyiségű zöldtömeget adó növények, például a rozs és a szudánifű esetében a rendfelszedő úgynevezett szeletelés-vágás lehetőséggel is rendelkezik. A kialakított bálát a gép zsineggel, hálóval vagy akár fóliával megkötözi, hogy az a tárolás és szállítás során megőrizze formáját és minőségét.
KUHN VB 3160 változó kamrás körbálázó
A francia székhelyű KUHN vállalat a bálázók fejlesztése és gyártása területén több 10 éves tapasztalattal rendelkezik. A KUHN VB 3160 típusjelzésű vontatott változó kamrás körbálázó opciósan többféle kivitelben kapható (1. kép).

Ezek a körbálázók száraz és nedvesebb termények (széna és szalma) bálázására egyaránt ideálisak. A KUHN VB 3160 körbálázók közvetlen rendfelszedő rendszere nagy kapacitással rendelkezik (2. kép).

Nehezebb körülmények között, például nagy, széles szalma- vagy szénarend esetén a lánchajtású felső henger előtömörítőként működik. A teljes VB 3100 termékcsalád szalagos tömörítővel és henger „Integral Rotor” technológiával van felszerelve. Ez a megoldás egyszerű, karbantartást nem igénylő, és nagy áteresztőképességet biztosít. A rotor és a felszedő fogak közötti rövid távolság egyenletes termésbehordást, valamint nagyobb haladási sebesség elérését teszi lehetővé. A bálázó bekapcsolható 14 késes szeletelőrendszere magas vágásminőséget garantál, mely az „Integral Rotor” technológiával együtt biztosítja az egyenletes, nagy teljesítményű terménytovábbítást. A „Progressive Density” rendszernek köszönhetően ahogy a bála térfogata növekszik a préskamrában, a szíjakat feszítő kart két hidraulikus munkahenger és egy rugó fokozatosan növekvő ellenállásnak teszi ki. Így a külső réteg erősen tömörített, a szalmabálák jobban ellenállnak a kedvezőtlen időjárási körülményeknek. A zsineggel vagy hálóval kötözött bálák megtartják alakjukat, így könnyebben kezelhetők és tárolhatók. A bálázók minden fontos beállítása és vezérlése ISOBUS-rendszeren keresztül elvégezhető, az opcionálisan rendelhető, különböző típusú monitor segítségével. A gépek a KUHN kamera rendszerrel is felszerelhetők. A KUHN VB 3160 vontatott, változó kamrás szeletelős körbálázó főbb méretei: bála átmérője 80–160 cm; bála szélessége 120 cm; rendfelszedés szélessége 210 cm; tömörítés 5 db hevederrel (egy heveder szélessége 215 mm) és 3 db hengerrel. Gumiabroncs (standard) méretjele 380/55-17.0; a gép hosszúsága 402 cm; szélessége 245 cm; magassága 267 cm; tömege 3040 kg; minimális traktor TLT-teljesítményszükséglet 50 kW.
Massey Ferguson RB 4160V Xtracut változó kamrás körbálázó
Az AGCO multinacionális csoporthoz tartozó Massey Ferguson vállalat kiváló széna- és takarmányeszközöket készít. A vállalat a szögletes és körbálázó gépek területén hat különféle termékcsaláddal rendelkezik. Az MF RB 4160V Xtracut vontatott, változó kamrás, új bálázósorozat akár 1,60 m átmérőjű bálát is készít, és a legjobb megoldást kínálja az üzemeltetőnek kategóriájában a tömörítési, a vágó- és a felszedőképességeivel. A gép szabadalmaztatott rugós, hidraulikus állandó nyomású bálakészítő rendszerrel (CPS), sűrű és egyenletes hálókötözésű bálákat állít elő.
A nagy sebességű rendfelszedő rendszer öt sor foggal rendelkezik, a fogrudak mindegyike csak 64 mm-re van egymástól, ami nagyobb kapacitást és egyenletesebb adagolást biztosít nagy sebességnél is (3. kép).

Az MF körbálázók rendfelszedői nagyon közel vannak a rotorhoz, ami tovább javítja a termésáramlást, és csökkenti az eltömődés kockázatát. Az MF RB 4160V Xtracut körbálázó szilázsdarabolással is rendelkezik, amelynek alkalmazása számos előnnyel jár, például javítja a takarmány minőségét, ami jobb erjedést és ízletességet eredményez, csökkenti a hulladék mennyiségét az etetés során, segít a nagyobb sűrűség elérésében, így csökkenti a szállítási és csomagolási költségeket. Az MF Xtracut rendszer 13, 17 vagy 25 késes. A vágóegységek a piacon kapható leghosszabb késekkel vannak felszerelve. Az Xtracut 17 és 25 késes, hidraulikusan működtetett késtartót tartalmaz, amely a fülkéből vezérelve működtethető.
A kezelő a következő lehetőségeket választhatja: egyetlen késtartó, mindkét késtartó működtetése, vagy az összes kés kioldását. A Massey Ferguson körbálázók E-Link vezérlőegységen keresztül lehetővé teszik, hogy a kezelő áttekintést kapjon a bálázó működéséről, és a monitoron keresztül elvégezze a szükséges fontosabb beállítási módosításokat. ISOBUS-technológiával is kérhető a bálázó, amely további információkat, vezérlési lehetőségeket és ellenőrzést biztosít a kezelő számára.
Az MF RB 4160V Xtracut vontatott, változó kamrás szeletelős körbálázó főbb méretei: bála átmérője 90–160 cm; bála szélessége 123 cm; rendfelszedés szélessége 225 (240) cm. Gumiabroncs méretjele 500/45-22.5; a gép hosszúsága 500 cm; szélessége 280 cm; magassága 305 cm; tömege 3960 kg. A minimális traktorteljesítmény-szükséglet 90 kW.
McHale V6760 változó kamrás szeletelős körbálázó
A 80-as évek közepén alapított írországi McHale vállalat világvezető a szálastakarmány betakarítógépek fejlesztésében. Fix és változó kamrás hengeres bálázókat gyártanak. Egyik legújabb fejlesztésük a teljesen automata működésű V6-760 változó kamrás modell. Az ISOBUS-vezérlésű géppel 0,6 és 1,68 m közötti átmérőjű bálák készíthetők. A gép vezérlőpályás (5 sor felszedőujjas), illetve vezérlőpálya nélküli (6 sor felszedőujjas) rendfelszedővel rendelhető (4. kép).

A felszedett terményt nagy teljesítményű továbbítórotor juttatja a bálakamrába, ahol alapfelszereltségként 15 késes aprítóegység található (opcióként 25 kés is rendelhető).
A bálaképzést három végtelenített heveder végzi. A gép vezérlését a McHale ISO-Play terminál biztosítja, amelyről a kezelő ellenőrizheti a működést, és elvégezheti a beállításokat közvetlenül a vezetőfülkéből. A géppel tömör, nehéz bálák készíthetők hosszú távon, minimális karbantartás mellett a gépen található folyamatos láncolajzó, automata zsírzórendszer és a robusztus kialakítás eredményeként. A McHale V6-760 modell főbb paraméterei: bálaátmérő 60–168 cm; bálaszélesség 123 cm; rendfelszedő szélessége 210 cm. A gumiabroncs mérete: 500/50/22.5; a gép hosszúsága 510 cm; szélessége 254 cm; magassága 275 cm; tömege 4580 kg. A minimális traktor-TLT-teljesítményszükséglet 80 kW.
Dr. Varga Vilmos
ny. okl. gépész- és villamosmérnök