fbpx
504494

Szélsőségek a kukoricaárban: még nagy a bizonytalanság

Írta: Agrárágazat-2023/12. lapszám cikke - 2023 december 25.

Nagyon emlékezetes esztendő lesz 2023 a magyar gazdálkodók számára. Egy év alatt a tények és remények, mondhatni, megjárták a mennyet és a poklot. A klímaváltozásból adódó időjárási anomáliák, a globális világ gazdasági és politikai hatásai nem kerülték el Magyarországot sem, soha nem látott bizonytalanságot, szélsőséges gazdálkodási környezetet teremtve a mezőgazdasági termelők számára. Ennek következményei pedig a kukoricatermesztésben is megjelentek.

A magyar gazdák helyzetét sok tényező befolyásolta a közelmúltban. Elég, ha csak kettőt kiemelünk: az időjárást és az orosz-ukrán konfliktust. Az időjárás meghatározta a termelés mennyiségi eredményét, a háború hatásai pedig a megtermelt áru árát és keresletét. Az időjárást nem lehet befolyásolni, a gazdaságok megpróbálnak hozzá igazodni. A változó és kiszámíthatatlan gazdasági környezet viszont felemelhet, de tönkre is tehet gazdákat, akár rövid idő alatt is. Ezek a tényezők pedig a kukoricatermesztésben is jelentősen kirajzolódtak.

Ezek a gazdák járhattak jól 2022-ben

2022-ben rekordmagasságokba szökött a kukorica piaci ára. Tonnánként 130 ezer forintos vagy akár magasabb áron is lehetett értékesíteni. A piaci hírek azt sejtették, hogy lesz ez még több is. Emellett őszre drasztikusan emelkedni kezdett a műtrágyák ára is, akár 4-5-szörösére, az egy évvel korábbihoz képest. A hírek pedig e téren is további emelkedést vetítettek előre, ráadásul hiányok sem voltak elképzelhetetlenek. Ezt követően azonban fordulat állt be. „Jól járhatott az, aki jó érzékkel vagy ‚kénytelen-kelletlen’ 130 ezer forintos tonnánkénti áron eladta a kukoricáját, de nem volt pénze megvenni a 400 ezer forintos műtrágyát. Annak viszont nem volt szerencséje, aki nem értékesítette ilyen áron, bízva a magasabb eladási árban, emellett még drágán műtrágyát is vásárolt” – nyilatkozta lapunknak Nagy László, a Vitafer Hungária Kft. kereskedelmi vezetője, aki hozzátette: senki sem gondolta, hogy drasztikusan visszaesik majd a műtrágya ára, valamint ezzel egy időben sajnos a terményárak és a kereslet is mélypontra kerül. Ez utólag derült csak ki, és alapvetően meghatározta a 2023-as év gazdálkodását.

2023 is különleges év a kukoricatermesztésben

Magyarországon 2023-ban nagyságrendileg 800 000 hektár volt a kukorica-vetésterület. Ez az utóbbi évek csökkenő tendenciájához képest is igen kevésnek mondható. Ennek oka, hogy a rossz terméseredmények a kalászosok és a napraforgó irányába tolták el a vetésforgót. A kukoricatermesztés eredményességét, hasonlóan a többi növényhez, képtelenség egy sémára meghatározni idén, de még csak megközelítő példára sem lehet.

2023-ban kisebb, de nem elhanyagolható szerepe volt az időjárásnak és az abból következő terméseredményeknek. Ezzel szemben nagyobb jelentőséggel bírtak az inputanyagok bekerülési költségei, valamint a megtermelt termény értékesítési árai. Nagy szerencse, hogy 2023-ban a szárítási költség minimális, és a kukorica toxinos fertőzése sem volt jellemző.

Mi várható 2024-ben?

Pontos jövőképet most senki nem tud és nem is mer felvázolni. A gazdálkodók hangulata gyakran nagyon pesszimista, nem ritkán határozottan tartanak a jövő évtől. Várhatóan amin csak lehet, spórolni fognak!

Jövőre az inputárak zöme előreláthatólag nem vagy alig fog lefelé változni. Kivételt képez ez alól a műtrágya, ahol jelenleg nagyságrendi csökkenés tapasztalható a tavalyi árszinthez képest. Az elodázható beruházásokat várhatóan el kell halasztani, a költségeket az adottságokhoz és a pénzügyi lehetőségekhez kell igazítani. Ez sajnos azt fogja jelenteni, hogy a növényen fognak takarékoskodni a termelők, kockáztatva a termés mennyiségét, bízva az időjárás szerencsés alakulásában.

A kockázat csökkentése érdekében a lombtrágyák használata és jelentősége újra előtérbe kerülhet. A nitrogén, a foszfor és a kálium lombtrágyázással történő kijuttatása esetén a hatóanyag közvetlenül a növény levelén keresztül szívódhat fel. Tudjuk, az alapműtrágyák hatékonyságát csak részben helyettesíti a lombtrágyák használata, de jelentősen támogathatja a növény egészségét és megfelelő fejlődését, jóval kisebb költségszinten. Fontos az is, hogy vásárlás előtt szaktanácsadást kérjünk, tájékozódjunk a legoptimálisabb megoldásokról.

Károly Róbert