Még mielőtt a mostani állatállomány külpiaci vetületeit bemutatnám, egy pár gondolat erejéig érdemes lenne visszanyúlni a közelmúlt azon szerencsés időszakáig, amikor még 4-5 millió sertés alkotta az állományt.
Kiinduló pontként alkalmasnak ígérkezik a 2000. év, hiszen akkor még volt piacvédelme a hazai termelésnek és éppen ezért nem kongattak vészharangokat az ágazat felett.
Követve a statisztika kínálta tájékozódási lehetőségeket az alábbi kép tárul elénk az elmúlt mintegy 13 év belső folyamatairól.
Élő sertés exportjának, importjának és egyenlegének alakulása (ezer euró)
|
A táblázatba szorított idősorból egyértelműen kirajzolódik az a kép, amely a szakmai közegben éppúgy, mint a közvéleményben is megfogalmazódik.
Az uniós csatlakozással kardinális változások kezdődtek a hazai sertés piacon.
Elöntött minket, zömmel malac formájában más uniós tagországok többlet szaporulata.
Míg az élő sertés külkereskedelme a 2004-es uniós csatlakozásig pozitív volt, még hozzá jelentős hozadékkal járt, addig már a csatlakozás évében is és azt követően hosszú évekre az élő sertés külkereskedelme deficitet deficitre halmozott, ami a táblázat adataiból készült grafikonon nyomon lehet követni.
Arra is érdemes ráirányítani a figyelmet, hogy a két utolsó év pozitív változást hozott.
Már 2011-ben is jelentő mértékben csökkent a külkereskedelmi deficit az előző évekhez képest.
A fordulatra 2012-ig kellett várni.
Tavaly ugyanis visszájára fordult a csatlakozás óta eltelt időszak negatív szaldót eredményező folyamata és elsősorban a jelentős többlet exportnak köszönhetően pozitívummal zárt az élő sertés külkereskedelme.
Az élő sertés külkereskedelmének alakulása mennyiségi alapon is nyomon követhető lenne, de a statisztikai adatok elemzéséből az értékadatok szerinti változások bontakoznak ki.
Így hasonló, vagy közel azonos külkereskedelmi folyamat felvázolására ezen a téren nincs sok értelme.
Sertéshús a külkereskedelmi folyamatokban
Az Európai Uniós csatlakozásunk emlékezetes marad a sertéstenyésztők körében.
A KSH adatsorából kitűnik, ha nem is olyan élesen, mint az élő sertés esetében, hogy a 2004-es csatlakozásunkra külhonban lényegesen jobban, de legalább is eredményesebben készültek, mint mi itthon.
Sertéshús exportjának, importjának és egyenlegének alakulása (ezer euróban)
|
Feltűnő, hogy deficit, azaz negatív szaldó egyik évben sem fordult elő 2000 óta, jóllehet a 2004-es fordulat következtében, még abban az évben megháromszorozódott a húsbehozatal.
Az utóbbi évek folyamatai, de különösen a 2012-es külpiaci folyamatok arra utalnak, hogy az export alig tud lépést tartani a dinamizálódó importtal.
Míg az export, 2000-hez képest 1,7-szeresére nőtt, addig a behozatal közel tízszeresére bővült.
Zárásként indokolt megemlíteni, hogy részletesebb bontás esetén már találnánk deficites termék együtteseket.
Ilyen például a darabolt sertéshús, ahol a friss, vagy hűtött sertéshús exportunk 54 ezer eurós árbevételével szemben 96,4 ezer eurós import állt 2012-ben.
Összeállította: