A klímaváltozás szülte kényszerhelyzetben élni kell minden lehetőséggel a folyamat ütemének csökkentése érdekében, így kiemelt figyelmet érdemel a termesztett növények és gazdasági állatok nemesítése a krízis kihívásainak figyelembevételével.
A környezeti feltételekhez alkalmazkodó növényekkel érhető el magasabb terméshozam (Fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)
A glasgow-i Klíma Konferencia előrejelzése
2030-ig érvényes vállalások mellett is várhatóan 2,4 Celsius fokot nőhet bolygónk átlaghőmérséklete, ami jelentősen magasabb, mint az elfogadhatónak tartott 1,5 Celsius fok.
Ezért a hazai agráriumnak egyrészt fel kell készülnie a kedvezőtlen hatások fokozódására, másrészt szerepet kell vállalnia az éghajlatváltozás csökkentésében. A genomikai programok eredményeként magasabb genetikai értéket képviselő, az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó egyedek állíthatók elő.
A fajtaelőállítás legújabb, innovatív módszerei
Lényegesen javítják a génállomány optimalizálásának hatékonyságát a modern, innovatív megoldások. A Nobel-díjjal elismert genomszerkesztési módszer, a CRISPR technológia, mint precíziós nemesítési módszer lehetővé teszi egy adott tulajdonság génjének célzott módosítását. Így nem meglepő, hogy ezzel a módszerrel már számos új növény-, illetve állatvariánst állítottak elő, amelyek kifejezetten a klímaváltozás következményeihez alkalmazkodnak.
Ilyen például a szárazságtoleráns vagy sótűrő rizs és kukorica, a közel 40 betegség-ellenálló gazdasági növény, de említhető a vírus-ellenálló csirke, sertés, ponty, a tuberkulózis toleráns szarvasmarha, a miosztanin mutánsok nagyobb hústömege.
Külön figyelmet érdemelnek a kínai kutatások
A genomszerkesztésből származó rizs növények fokozott CO2 megkötéséről, és nagyobb terméséről számolnak be kínai tudósok. A légkörben a növekvő CO2 koncentráció kulcsszereplő a klímaváltozásban.
Tekintettel a genomszerkesztés kutatási és innovációs eredményeire, indokolt a kezdeti hazai aktivitások kibővítése, kiemelt figyelemmel a klímakrízishez történő alkalmazkodásra.
Az ilyen precíziós nemesítésből születő fajták alkalmazásának feltétele, hogy az EU jelenlegi állásfoglalásával szemben a hazai jogszabályok tegyék lehetővé a genomszerkesztéssel előállított tenyészanyagok hasznosítását, ezzel is hozzájárulva a klímavédelemhez.
Forrás: IMBE, Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc