Kína 2023 októberében feloldotta az orosz sertéshús behozatalára vonatkozó tilalmat, miután elemezte az afrikai sertéspestis (ASF) körüli helyzetet az országban.
Pestis, láz, növekedés
Lázban ég az orosz sertéságazat: a szektorba irányuló befektetések elsősorban már a kínai export jövőbeli növekedését szem előtt tartva valósulnak meg. Az elmúlt években számos nagyvállalat épített sertéstelepeket azzal a céllal, hogy sertéshúst exportáljanak ázsiai országokba, köztük Kínába. A kínai nyitás 15 élves moratórium után történik meg, miután a kínaiak meggyőződtek róla, hogy az afrikai sertéspestis egyelőre nem jelent fenyegetést, és az ő élelmiszerbiztonsági elvárásaikat tartani tudják az oroszok.
Iparági hírek szerint az orosz sertésipar további fejlődés teljes mértékben az exporttól függ, mert a belföldi fogyasztás már most is kiugróan magas, ott további nagy növekedés nemigen várható. Idén az ottani sertéshústermelés 5%-kal, 200 ezer tonnával nőhet, akárcsak 2024-ban, így egyre több beruházó fontolgatja sertéstelepek építését a kínai határ közelében és/vagy Kínában.
Továbbgyűrűzik a hatása
Az orosz sertéshústermelés egyébként amiatt is nő, hogy fokozatosan kereskedelmi üzembe helyezik azokat a gazdaságokat, amelyeket egy 2018-ban kormánytámogatás keretében kedvezményes hitelben részesültek. Ez a folyamat valószínűleg 2025-ig tart, mivel egyes gazdaságok még nem érik el a teljes termelési teljesítményt. A kínai piacnyitás továbbgyűrűző hatása, hogy az export újabb befektetéseket vonzhat az orosz sertésiparba.