fbpx

Szerszámok, kiegészítők a mezőgazdasági gépműhelyekben

Írta: Agrárágazat-2025/01. lapszám cikke - 2025 január 19.

Szerszámok, kiegészítők a mezőgazdasági gépműhelyekben

Új traktor vagy gép vásárlásakor a garancia ideje alatt elkerülhetjük a gép karbantartási és javítási költségeit. Vannak olyan gazdaságok, amelyek a garancia lejárta után is a márkaszervizeket veszik igénybe. Amennyiben újra értékesítésre kerül a gép, fontos szerepet játszik, hogy a javításokat szakszerűen végezték-e el, és megfelelően dokumentálták-e az előforduló hibákat, illetve azok javításának módját. A rendszeres, tervszerű karbantartások szintén igénylik a jól felszerelt javítóműhely meglétét, így kiemelten lényeges, hogy az üzemeltetők biztosítsák a gépek szakszerű karbantartásához és üzemeltetéséhez szükséges technikai feltételeket.

A helyes, szakszerű karbantartás és üzemeltetés nagymértékben befolyásolja egy gazdaság eredményességét. A gondosan karbantartott gépek nemcsak üzembiztosabbak, hanem jobban is tartják az értéküket, hosszabb élettartamúak, ami az eladásnál vagy a beszámításnál előnyt jelenthet.

A felszerelt műhely alapfeltétel

Egy időszakos használatra tervezett fűthető gépműhely minimális felszereltséggel alapvető feltétel még akkor is, ha a géptulajdonos átalánydíjas szervizháttérrel rendelkezik. Azoknak pedig, akik a nagyobb javításokat vagy a szezonális felkészítéseket is saját maguk végzik, elengedhetetlen. A gépek üzemeltetése megfelelő technikai háttér nélkül nem lehetséges, különösen akkor, ha ritkább márkájú vagy típusú gépeket használnak, amelyek javítása nehézségekbe ütközhet.

MTZ
Az időszakos használatra tervezett fűthető gépműhely minimális felszereltséggel alapvető feltétel
(fotó: Pataki László)

A saját felszerelésű gépjavító műhelyünkben érdemes létrehozni egy jól szervezett területet, szekrényt, sarkot, ahol a szükséges szerszámokat és anyagokat tárolhatjuk. Elektromos és sűrített levegős csatlakozási pontok kialakítása elengedhetetlen. Ezek helyének és számának megválasztása nagy körültekintést igényel, mert ha rosszul sikerül a kijelölésük, illetve kiválasztásuk, akkor az a nagyban lassíthatja, megnehezítheti a későbbi munkát.

A kompresszort érdemes külön helyiségben elhelyezni, a zajterhelés csökkentése érdekében. A műhelyben elegendő helyet kell biztosítani a gépek körbejárásához és biztonságos szétszereléséhez. A leggyakrabban szükséges alkatrészeket és anyagokat saját raktárból célszerű biztosítani.

Ne halmozzunk, de legyen, ami kell

Az elmúlt évek ellátási problémái miatt célszerű nagyobb alkatrészraktárt fenntartani. Nem arról van szó, hogy halmozzunk, mint a járványkor az emberek a lisztet meg a vécépapírt, de azokat a kopó alkatrészeket, amelyekre viszonylag sűrűn szükség van, és cseréjük könnyen és gyorsan házon belül megoldható, érdemes megfelelő számban tartalékolni. Ennek rendszerezéséhez használjunk teherbíró polcrendszert, és vezessünk pontos nyilvántartást. A szezonális munkákhoz szükséges alkatrészek elérhetősége kulcsfontosságú, például talajművelő gépekhez, kaszákhoz, rendkezelőkhöz, adapterekhez, permetezőgépekhez vagy vetőgépekhez. A szerszámgyártók széles választékot kínálnak az alkatrészcserékhez, a szerszámok és berendezések pedig hosszú távon megtérülnek, ha jól választjuk meg és állítjuk össze őket.

A műhelyt nem feltétlenül kell túlzottan felszerelni, de az alapvető javításokhoz szükséges eszközök, például ívhegesztő, csapágylehúzó készlet vagy egy egyszerűbb hidraulikus prés, nélkülözhetetlenek. Az autó- és építőiparban ismert márkák szerszámai mellett a mezőgazdasági gépkereskedők is kínálnak saját márkás és jó nevű szerszámgyártóktól származó termékeket. A hosszabb távon használt szerszámok esetében a tartós, jó minőségű eszközök választása kifizetődőbb.

A kötelező karbantartási feladatok, például kenőanyagcserék és szűrőtisztítások rendszeresek, ezeket a kezelő is elvégezheti. A nagyobb gazdaságoknak érdemes mezőgazdasági gépszerelőt alkalmazni, mivel a saját javítási lehetőség rugalmasságot és gyorsaságot biztosít, különösen a betakarítási időszakban. Az akkumulátoros és levegős szerszámok jelentősen megkönnyítik ezeket a munkákat. Tisztításhoz ma már elérhető áron, igen széles választékból lehet igazán korszerű magas nyomású, akár forró vizes mosóberendezést alkalmazni. A nagyobb szaktudást igénylő javításokhoz célszerszámokra lehet szükség, amelyeket nem feltétlenül érdemes minden gazdaságnak beszereznie.

bikázó
Hideg időben jól jöhet egy elektromos bikázó az akksik rásegítésére (forrás: Horizont Média Kft.)

A gyárilag felújított alkatrészek vásárlása gazdaságos megoldás lehet. A műhely felszereltségét célszerű a gépek igényeihez és a javítási feladatok összetettségéhez igazítani. Egy minimum szintű mobil műhelyautó is hasznos lehet a helyszíni mentésekhez. A modern mezőgazdasági gépeknél az elektronikai hibák is gyakoriak, ezért érdemes lehet alapvető diagnosztikai eszközöket beszerezni. Jól jöhet a téli időszakban például elektromos bikázószett vagy -egység az indításhoz, az akkumulátor tehermentesítéséhez, kisegítéséhez. A járművillamossági szerszámok és számítógépek számára kialakított külön sarok szintén praktikus lehet.

traktor mosás
Tisztításhoz ma már elérhető áron, igen széles választékból lehet igazán korszerű magas nyomású, akár forró vizes mosóberendezést alkalmazni (fotó: Pataki László)

Kerékcsere gyorsan és egyszerűen

A kerékcsere viszonylag sokszor előforduló munkaművelet, amely növekvő kerékméret esetén fokozott munkabiztonsági kockázatot rejt magában, így érdemes olyan eszközökbe beruházni, amelyek egyszerű kivitelűek, de jelentősen meggyorsítják és biztonságosabbá teszik ennek a műveletnek a végrehajtását. Aki egyszer már szerelt le és fel minden segédeszköz nélkül méretes kombájn- vagy traktorkereket, jól tudja, milyen fizikai erőnlétet igényel, hogy biztonságosan és gyorsan elvégezze a műveletet. Ennek segítésére terjedt el a kerékszerelő kocsi, ami nem egy mai találmány, hiszen hosszú évtizedek óta segíti a kerékcseréket és a defektjavításokat. A kézi kezelésű kerékszerelő kocsik kínálata napjainkban viszonylag széles. Általában 500–1100 mm kerékszélességhez készülnek, acélkerettel, 900–1200 kerékátmérőig. Teherbírásuk 1200–1500 kg. A tartógörgők és a felső kerékrögzítő kar távolsága manuálisan, szerszám nélkül, könnyen állítható. A kocsi 4 önbeálló műanyag görgős keréken gurul, a navigálókarokkal könnyen irányítható. Viszont a kerékméretek folyamatos növekedése miatt a kerekek tömege egyre nagyobb, a nagyobb teherbírás érdekében a felnik egyre vastagabb lemezből készülnek.

Már nem csak kézzel mozgatható kerékszerelő kocsik, hanem rakodógépek, targoncák, illetve erőgépek munkaeszköz-csatlakozására szerelhető kerékcserélő adapterek is elérhetők. A legegyszerűbb a targoncavillára felcsúsztatható kerékcserélő szerelőkeret, amely egyéb szerkezeti felépítésében teljesen megegyezik a kerékszerelő kocsik megoldásaival, annyi különbséggel, hogy nem kerekek vannak a kocsikeret alatt, hanem két nyitott zártszelvény, amelybe a targoncavilla csúsztatható. A nagyobb, 1500–2100 kg teherbírású kerékszerelő keretek már mezőgazdasági homlokrakodókra, illetve teleszkópos rakodókra munkaeszközként csatlakoztathatók.

kerék kocsi
Különféle kerékszerelő kocsikkal könnyíthetjük meg a kerékcseréket (forrás: Horizont Média Kft.)

Megemelni saját magával

Aki különböző javítási munka vagy kerékcsere kapcsán emelt már fel traktort, az tudja, hogy ezt mennyire körültekintően kell végezni. Sokszor nem áll rendelkezésre más, csak egy olajemelő vagy szerencsésebb esetben egy „zsiráf emelő”. Előbbi esetben nem egyszer fordul elő, hogy alá kell bakolni az erőgépnek, a stabilitás garantálása érdekében: főleg nagy traktoroknál, az alulméretezett olajemelő esetén az emelőeszköz alá fadarab-kiegészítéseket kell tenni. A „zsiráfemelővel” való emelés is hordoz magában kockázatot, hiszen a gép stabil pozícióját itt sem egyszerű megoldani, arról nem is beszélve, hogy értelemszerűen mind a két esetben már sehová nem mozdítható a felemelt erőgép, így jól meg kell választani az emelés helyét, hogy később a gép ne legyen útban más feladatok során. Már több gyártó is kínál olyan készüléket, amely a traktor hátsó vagy első hárompont-felfüggesztését használja fel emelőként.

emelő
Egy egyszerű elektromos hajtású oszlopos emelővel az erőgépek biztonságos emelése sem jelent gondot
(forrás: Horizont Média Kft.)

A működéshez a hátsó felfüggesztés kerethez van csatlakoztatva, amely a traktor hátulja alatt támaszkodik. Amikor a speciális emelőkeretet a függesztőkaron keresztül felemeli, az lényegében „fellendíti” a traktort. A felemelt traktor az emelőkeret tömör kerekeire támaszkodik, így akár eltávolított hátsó kerekekkel (bekapcsolt négykerék-hajtással) is óvatosan körbehajthatunk vele az udvaron. A kerekek biztonságosan levehetők a műhelyben, majd a traktorral ki lehet hajtani például egy mosásra. Ha a felemelendő traktor saját hidraulikus rendszere nem a legtökéletesebben zár már, akkor sincs gond, hiszen az ilyen emelők kitámasztólábbal rendelkeznek, amely csapszegfuratos megoldással, több fokozatban, az adott emelési pozícióhoz állítható.

Farkas Imre