Zalaegerszeg, 2013. június 19., szerda (MTI) – Zala megyében a jövő hét közepén-végén megkezdődhet az őszi árpa aratása, a közel 5 ezer hektáros területen a gazdálkodók közepes, hektáronként 4-4,2 tonna termésátlagra számítanak – közölte Horváth Gyula, a Zala Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának vezetője szerdán az MTI-vel.
A falugazdászok tájékoztatása szerint a többi kalászos növénynél a gazdák jobb termésátlagra számíthatnak.
A becslések alapján a közel 24 ezer hektáron termelt őszi búza hektáronkénti hozama eléri majd 4,2-4,4 tonnát.
A legjobb átlagtermést várhatóan a közel 3 ezer hektáron elvetett tritikálé adja, a földekről hektáronként átlagosan 4,3-4,5 tonna gabonát tudnak betakarítani.
A hosszúra nyúlt tél leginkább az őszi káposztarepcét viselte meg.
A várható megyei átlag 2,7 tonna lesz hektáronként, de a repceföldek területenként eltérő képet mutatnak.
Akik időben el tudták végezni a munkákat, hektáronként 3,7 tonna termést is betakaríthatnak.
Az idén tavasszal a zabot csak később tudták elvetni, ennek ellenére a táblák kedvező képet mutatnak, és a 3 ezer hektáron termelt tavaszi árpából is több termésre lehet számítani, mint az elmúlt évben.
A becslések szerint az idén hektáronként átlagosan 4-4,1 tonna árpát tudnak learatni.
A söripari alapanyagként is használt kalászos növénynél a minőség, a fehérjetartalom és az osztályozottság határozza meg, hogy milyen áron, milyen célokra tudják majd értékesíteni.
Az igazgató információi szerint a jelenlegi árak alapján a tavaszi árpát tonnánként 47 ezer forintért, a búzát minőségtől függően 47-49 ezer forintért lehet majd értékesíteni.
A repce tonnánként ára eléri a 112-113 ezer forintot – ismertette Horváth Gyula.
Összegzésként elmondta; a gazdálkodók felkészültek az aratásra.
Zala megyében elegendő tároló- és szárítókapacitás áll rendelkezésre.
Legfeljebb az okozhat kisebb problémát, ha a rendkívüli száraz, meleg idő miatt összetorlódnak a betakarítási munkák.
Az MTI kérdésére beszélt arról is, hogy a kormányhivatal munkatársai elővigyázatosságból „csapdákat” helyeztek ki a szőlőültetvényeken.
A Növény- és Talajvédelmi Igazgatóság tájékoztatása szerint ugyanis a szomszédos országokban előforduló zárlati betegség fenyegeti a szőlőt.
A terjedést segítő kabócafaj ellen ebben az időszakban lehet hatékonyan védekezni, de a rovar még nem jelent meg a megyében, a kártevő nem fertőzte meg a zalai szőlőültetvényeket.
MTI 2013. június 19.