fbpx

A beporzók védelme és a biológiai sokféleség megóvása

Írta: Barna Ferenc - 2023 március 29.

Az Európai Unióban mintegy 17 millió méhkaptár van, és 600 ezer méhész dolgozik – közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és a biológiai sokféleség megóvására Nagy István agrárminiszter és Marjan Cencen, Szlovénia nagykövete.

Faültetés
Közös faültetés – figyelemfelhívás a beporzók védelme és a biológiai sokféleség megőrzése érdekében (fotó: Pelsőczy Csaba)

Mindent meg kell tenni a fenntartható és biztonságos környezetért

Nagy István kiemelte, az Európai Unióban mintegy 17 millió méhkaptár van, és 600 ezer méhész dolgozik. Összehasonlításul: Magyarországon 1,2 millió méhcsaládot tartanak a gazdák és 13 méhcsalád jut egy négyzetkilométerre. Ez a szám nálunk a legmagasabb a világon.

Az Agrárminisztérium nagyra becsüli a magyar méhészek munkáját. A mezőgazdaság legkisebb ágazatáról van szó, hiszen alig egy százalékát teszi ki az a gazdasági eredmény, amely a méheknek köszönhető, mégis a közvetett haszonra tekintve azt látjuk, hogy az egész mezőgazdaság, a teljes élelmiszeripar és mindannyiunk jövője a méhek tevékenységén múlik – hangsúlyozta a tárcavezető.

Az elmúlt 50 évben megháromszorozódott azon termések, élelmiszerek mennyisége, amelyek méhes beporzást igényelnek. A miniszter kitért arra is, hogy ha a méhek nem végeznék el a beporzást, akkor pillanatok alatt minden hatodik élelmiszer eltűnne a boltok polcairól. Szinte észre sem vesszük őket, láthatatlanul tevékenykednek, de a munkájuk nélkülözhetetlen – fejtette ki.

Méhek és kaptár bejárat
Az új támogatási ciklusban mintegy 42,7 millió euró érkezhet az ágazathoz (fotó: Pelsőczy Csaba)

Kiszámítható jövőt a méhészeknek is

Nagy István a beszédében kiemelte, ha van a természetnek csodája, akkor az a mézben sűrűsödik össze. Az agrártárca éppen ezért ehhez igazította a támogatásokat is: 2023 és 2027 között a méhészeti ágazat a hazai forrásokkal együtt mintegy 42,7 millió euró támogatásban részesül, továbbá a méhek után is igényelhető állatjóléti támogatás.

A miniszter szerint minderre azért van szükség, mert ha méhészetről beszélünk, természetes módon a mézre gondolunk, de ahhoz, hogy művelőinek megfelelő megélhetést nyújtson, át kell alakítani az ágazat bevételi szerkezetét. A jövőben így nem csupán a méztermelést kell figyelembe venni, hanem a beporzásban végzett tevékenységet is.

A kiszámítható jövő érdekében biztonságban kell tudni a méhcsaládokat és a méhészeket egyaránt – húzta alá a tárcavezető.

Forrás: AM/Sajtóközlemény