fbpx

Megáll az ész, az ukrán cukoripar stoppolná EU-s exportját

Írta: Kohout Zoltán - 2024 május 23.

Hamar elérték az EU által megengedett behozatali határt, ezért maguk az ukrán cukorgyártók kérik-javasolják, hogy zárják le a határt az EU-ba irányuló export előtt. Európának viszont szüksége van a több cukorra, és még mindig Brazília hozza ide a legtöbbet…

Ukrajna kéri az EU-t az import stopra

Az Európába exportált ukrán cukor mennyisége egykettőre elérte az idei, szigorúbb kereskedelmi rendeletben megállapított határt, ezért az ukrán termelők és cukor szakszövetség azt kérik az EU-tól, hogy 2024-re függessze fel a cukorimportot országukból. (Februárban még azt kérték az EU-tól, hogy segítse az ukrán kivitelt, máskülönben az exportorientált ukrán cukoriparban túltermelés és gyárbezárások várhatók.) Az Ukrtsugar most azt kéri, hogy az ukrán cukorgyártók előtt az idei év végéig állítsák le behozatalt. Szerintük ez azért kell, hogy más, nem ukrán vállalatok is beszállítanak Európába, az Ukrtsugar viszont fontosnak tartja demonstrálni, hogy tiszteletben tartja az EU szigorúbb kereskedelmi előírásait az európai cukorpiacba való integrálódás érdekében.

cukorrépa

Brüsszel okkal védi az európai gazdákat

Európa jó okkal korlátozza az ukrán mezőgazdasági alapanyagok és termékek behozatalát, hiszen saját mezőgazdaságát óvja. Az ukrán gazdaságok ár- és versenyelőnyét a cukorágazatban is segíti, hogy nem kell szembenézzenek egy sor környezetvédelmi, élelmiszerbiztonsági előírással, nem úgy, mint az EU gazdáinak. Ezért Brüsszel bár meghosszabbította az ukrán termékek behozatali vámjainak és kvótáinak felfüggesztését, egyben szigorú korlátokat is bevezetett az importra. Ennek fejében például cukorból már nem érkezhet annyi, mint tavaly (bő 400 ezer tonnát), csak 263 ezret. Ám most havonta érkezik durván 50 ezer tonna, vagyis már szinte el is érték a cukor mennyiségi korlátját.

A brazil import sokszorosa az ukránnak

Ám a történetnek ezzel koránt sincs vége. Európa ugyanis rászorul a cukorbehozatalra. Míg e tekintetben Ukrajna történetesen pont megfelel az EU-s szabványoknak, mégis sokkal több érkezik Brazíliából. A brazil termelési viszonyokra még annyi ráhatása sincs az európai élelmiszerbiztonságnak és környezetvédelemnek, mint az ukránra, mégis, Dél-Amerikából évente bő 800 ezer tonna nyers nádcukrot importálunk, azaz háromszor annyit, mint most az ukránoktól…