fbpx

Korai Pioneer® kukorica hibridek nagy termésátlaggal

Írta: Agrárágazat.hu - Hirdetés - 2025 január 21. -Hirdetés

Az elmúlt évek időjárási és közgazdasági körülményei jelentős hatással voltak a hazai kukoricatermesztésre és a gazdálkodók hibridválasztási szempontjaira egyaránt. Egyre nagyobb szerepet kap a hibridek termésstabilitása, az a képessége, hogy mennyire tűri a különböző termesztési körülményeket, minél kiszámíthatóbb termést biztosítva. Ezt az elvárást hivatott segíteni a Pioneer® Optimum® AQUAmax® hibridköre, ezen belül a korai éréscsoportban a P9415, a P9398 és a P9944 emelendő ki.

A tenyészidő szerint haladva, első a sorban a P9415 hibrid, hiszen FAO száma 350. Ez a hibridünk kiállta az idők próbáját, ugyanis a 2017-es hazai regisztrációját követően folyamatosan igény mutatkozik rá a gazdálkodók részéről. Rendkívüli adaptációs képessége segíti a sikeres termesztést, ezt nemcsak a saját kísérleteinkben tapasztaltuk, hanem a független GOSZ-VSZT-NAK kukorica posztregisztrációs kísérletekben, a korai fajták (FAO 300-399) mezőnyében is megmutatta. Visszatekintve az elmúlt öt évre ebben a kísérletben, kivétel nélkül mindegyik évben a csoportátlagnál magasabb termést adott:

  • 2020 – 102,8% termés a csoport átlagához képest,
  • 2021 – 103,0% termés a csoport átlagához képest,
  • 2022 – 101,5% termés a csoport átlagához képest,
  • 2023 – 103,8% termés a csoport átlagához képest,
  • 2024 – 102,7% termés a csoport átlagához képest.

Magyarország minden termőhelyére ajánlott, de különösen azoknak a termelőknek javaslom, akiknél rendszeres probléma az intenzív növekedés időszakában és virágzás idején előforduló hő- és szárazságstressz. Őszikalászos-előveteménynek is alkalmas.

Második a sorban a P9398 hibrid, FAO száma 370. Hazánkban regisztrált kukorica, 2021-ban a NÉBIH regisztrációs kísérleteiben 105,4%-os termést adott a sztenderd hibridek átlagához képest.

Kiválóan tolerálja a száraz viszonyokat, ez jól látszott az elmúlt években fejlesztői kísérleteinkben, ahol dinamikus vízleadása is megmutatkozott. Szintén alkalmas őszikalászos-előveteménynek.

Különösen jól tűri a stresszes körülményeket, ezáltal magasabb tőszámon is terméstöbbletet ad, segítve a profit maximalizálását.

A tenyészidőben felfelé haladva következik az erőteljes megjelenésű és 390-es FAO számú P9944, a legújabb generációs kukoricahibridjeink egyik képviselője. A kiugró termésszintjéhez társuló viszonylag alacsony betakarításkori nedvességtartalom miatt emelkedett ki fejlesztői sorainkban. Kiválóan viseli a száraz és stresszes körülményeket, vízleadási dinamikája gyors. Termőképességét igazolta eltérő időjárású években is, a GOSZ-VSZT-NAK kukorica posztregisztrációs kísérletekben, a korai fajták (FAO 300-399) mezőnyében 2023-ban első (109,9%-os termés a csoport átlagához képest), majd 2024-ben második lett (104,4%-os termés a csoport átlagához képest).

Tenyészideje miatt a hazai termelők többségének vetésszerkezetébe könnyen beilleszthető.

Bátran javaslom a hazai termelők részére mindegyik felsorolt Pioneer® hibridet, hiszen mindhárom kukorica kiváló adaptációs képességgel rendelkezik.

SÓLYOM JÁNOS
vetőmag termékmenedzser
Corteva Agriscience

Corteva