fbpx

A termésátlag 3 tonna, de nagy a szórás a vármegyék között

Írta: Barna Ferenc - 2023 október 09.

Az idei évben 676 ezer hektáron termelt napraforgó betakarításának készültsége 92%-ra emelkedett az országban és több megyében már be is fejezték. A termésátlag országosan 3 tonna/hektár, de nagy a szórás a vármegyék között és a parcellák szintjén is – tudtuk meg a minisztérium betakarítási helyzetképből, mely a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) legfrissebb jelentésének adatait vette figyelembe.

Napraforgó
Nem csak vármegyénként, de még parcellák szintjén is nagyon eltérőek a termésátlagok (fotó: Horizont Média/Barna Ferenc)

A fő mezőgazdasági kultúrák betakarítási adatai

  • A termelők a napraforgó betakarításakor a Dél-Dunántúlon 3,3 tonna/hektár, az Észak-Alföldön 3 tonna/hektár, míg az Alföld déli részén 2,7 tonna/hektár átlagos hozamot értek el. Ennek alapján a végső termésmennyiség 2 millió tonnára várható.
  • A 746 ezer hektáros kukoricaterület betakarítása most már folyamatos és a készültsége 22%-ra emelkedett. Nagyon eltérőek a vármegyei termésátlagok, amelyek 5-9 tonna/hektár közöttiek, köszönhetően a különböző adottságú területeknek és a csapadék mennyiségi eloszlásának. Míg a Nyugat-Dunántúlon 8,7 tonna/hektáros termésátlaggal indult el a munka, a Dél-Alföldön mindösszesen 5,8 tonna/hektár ez az érték. Ez alapján a teljes hazai kukoricamennyiség nagyságrendileg 5,3 millió tonnára várható az idén.
  • A szója betakarítása már meghaladta az 58 ezer hektáros terület egyharmadát, a termésátlag eddig 3 tonna/hektár.
  • Megkezdődött a cukorrépa kampány is, a betakarítás készültsége 10%-os, 55 tonna/hektár körüli termésátlaggal országosan.

Napraforgó éves termésmennyisége, grafikon
Az éves összes betakarított termésmennyiség napraforgóból az utolsó négy évben (a 2023-as adatok becsültek)

Tárolókapacitás és export

Az őszi betakarítással országos szinten teljesen megtelnek a tárolókapacitások, így indokolt az ukrán importtilalom hazai fenntartása. A szeptember közepén végzett gazdálkodói tárolókapacitás-felmérés során egyébként az önkéntes válaszadó mezőgazdasági termelők 11%-a jelezte, hogy lehet tárolási problémája, 13%-uk pedig befogadná más gazdálkodó terményét.

A főbb gabona- és olajosnövény terménycsoportok exportjánál a júniusig rendelkezésre álló adatokból az látszik, hogy május-július hónapokban havonta 460-480 ezer tonna hagyta el az országot, elsősorban búza és árpa, kisebb mértékben napraforgó és repce.

Forrás: AM Sajtóiroda