A kukorica betakarítása után visszamaradt jelentős (akár 12-14 tonna/ha!) tarlómaradvány talajba való bedolgozása, majd lebontása agrotechnikailag, illetve a tápanyag gazdálkodás és a növényegészségügy szempontjából is kiemelten hangsúlyos és fontos feladat.
A mikrobiális tarlókezelés, azaz a CELL® – ezés a talajba kerülő, a természetes körülmények között képződő, a sokszor nagy mennyiségű növényi maradvány lebontását teszi intenzívebbé és gyorsabbá.
A CELL® egy biokontroll hatású, egy intenzív és irányító cellulózbontó szükséges, és a folyamat megnövekedett nitrogén igényét biztosítani képes speciális, télen is aktív,
N-fixáló törzset tartalmaz.
CELL® CÉLJA
A kukorica a vegetáció végén olyan állapotban „adja át” a területet a következő növénynek, hogy annak termesztését ne hátráltassa, hanem támogassa.
A termesztéstechnológia záró elemei tehát a megfelelő minőségben elvégzett tarlóhántás, elmunkálás és cellulózbontás kell legyenek. Miért van szükség minderre?
- A nagy mennyiségű növényi maradvány értékes tápelemeket tartalmaz, amelyek ráadásul szerves formában vannak.
- A növényi maradványok elbontásában a talaj élővilága (makro-, mezo- és mikrofauna) együttesen vesz részt. Ennek hatásfoka és minősége javítható, ha a szárat a bedolgozás előtt egyenletesen apró méretűre aprítjuk, és CELL® -lel lekezeljük.
- Ha a CELL® cellulózbontóval gyorsan csökkentjük a kukoricaszár mennyiségét a talajban, akkor kisebb lesz a rajtuk megtalálható növényi kórokozók élettere és áttelelési esélye, és a jövőben segítséget nyújt majd a különböző penészgombák (Fusarium sp., Aspergillus sp.) kártételének mérsékléséhez.
- A CELL® cellulózbontóval történő szármaradványok bontásából származó tápelemek hozzájárulnak a következő kultúra tápanyaggal való ellátásához, ami a jövőben lehetővé teszi majd a kiadott műtrágyaadagok csökkentését.
Kedvező csomagajánlatainkért
CELL® + TrichoMax, CELL® + Amalgerol
és szakmai kérdésekben keressék bizalommal területi kollégáinkat. www.agrobio.hu
Daoda Zoltán
szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.