„Alsóban az élet” címmel tavasszal indított tudományos projektet az ATK Talajtani Intézet, melynek keretében az ország talajegészségének feltérképezése a cél. A nagy népszerűségnek örvendő gatya projekt elérte az utolsó előtti fázisát.
A kutatáshoz közel 2000, külön erre a feladatra gyártott alsót postáztak ki a jelentkezőknek. A program kicsit csúszott az első határidőkhöz képest. Olyan nagy volt a jelentkezők száma, hogy az alsók csomagolása, postázása több időt vett igénybe, mint tervezték.
Itt a kiásás időszaka
Az elásást követő 60. nap lehet kiásni az alsót. Minimum a két hónap, amit a talajban kell költenie a textiliának, több lehet, de kevesebb nem.
A kiásást során felmerült feladatokat szemléletes ábrában foglalta össze az intézet.
A kiásához szükséges eszközök, és a maradvány kihantolása (Ábra: ATK Talajtani Intézet)
A maradvány óvatos kiásása után, szét kell vágni a két szélén az alsót, majd sík területre ki kell teríteni a dokumentáláshoz. Lehetőleg színben jól térjen el az alsó színétől a háttér, legyen elegendő fény a fotózáshoz, és fénykép készítésével legyen dokumentálva a textília állapota.
A dokumentálás folyamata (Ábra: ATK Talajtani Intézet)
Az utolsó fázis most a Google Forms kérdőív kitöltése, és az elkészített kép feltöltése (a Google dokumentumon belül). Az alsó helyszínének pontos meghatározásához a földrajzi koordinátákat is meg kell adni.
Most a kiásás, és az eredmény dokumentálása, beküldése a feladat; videós segítség (Videó: ATK Talajtani Intézet)
A projekt utolsó részében történik az adatok elemzése, értékelés, illetve megjelenítése. Az összesített eredmény publikálását mindenki várja, a szakemberek és a laikus résztvevők egyaránt.
Forrás: ATK, Talajtani Intézet