A Mezőföld észak-nyugati területén gazdálkodik a Gorsium-Tej Kft. A társaság a közelmúltban fejlesztette szálastakarmány betakarító gépparkját. Ennek kapcsán Smohay Tamás telepvezetőt és Kukucska Csaba műszakvezetőt kérdeztük a McHale gépekkel kapcsolatos tapasztalataikról.
A gazdaság fő profilja a tejtermelés, a 620 db állatállományból 326 db tehenet fejnek naponta kétszer.
Az állatok etetéséhez szükséges tömegtakarmányt saját maguk állítják elő.
A 60 ha lucerna területet évjárattól függően 4-5-ször kaszálják, míg a 220 ha gyepterületet egyszer, illetve egy második alkalommal az őszi tisztító kaszálás alkalmával.
Ezen felül még 20 ha új telepítésű fűvel rendelkeznek.
Mikor és miért döntöttek úgy, hogy becsomagolják a bálákat?
A lucerna terület első növendékéből készítünk szenázst egyedileg becsomagolt bálák formájában.
Ezt a technológiát 5-6 évvel ezelőtt kezdtük el, ami mára már jó bevált gyakorlat lett.
A jó minőségű takarmány beltartalmi értéke mellett minimális a veszteség, ugyanis a felbontott becsomagolt bála egésze felhasználható, emellett minimális a levélpergésből, a beszállításból, illetve a csorgalékléből fakadó veszteség.
Nem elhanyagolható az sem, hogy kevésbé vagyunk kitéve az időjárás viszontagságának.
Általában 30-40%-os szárazanyag tartalom felett kezdjük el a bálázást, amit kb. 1 napos fonnyasztás után érünk el.
Mi miatt döntöttek egy új csomagoló vásárlása mellett?
Először a meglévő csomagológép mellé szerettünk volna egy másik gépet, ugyanis mindig a csomagolás volt a szűk keresztmetszet, a bálázással le kellett állnunk, hogy győzzük a csomagolást.
A második gép kapcsán viszont egy további traktorra és még egy kezelőre lett volna szükségünk.
Egy kiállítás alkalmával találkoztunk a McHale-el, ahol egyértelműen szembetűnt a gép robosztussága és profizmusa.
Emellett néhány McHale csomagológépet használó gazdatárs tapasztalatait meghallgatva nem volt kérdés, hogy ennél a gyártónál tegyük le a voksunkat.
Beváltotta-e a reményeket a gép?
Egyértelműen. A csomagolás nemhogy több, hanem eggyel kevesebb embert igényel, ugyanis a csomagológépet a rakodógép kezelője üzemelteti egy távirányítóval.
A telepre behozott bálákat a pótkocsiról levéve egyből a csomagolóra rakja fel, ezután a távirányítóval elindítja a csomagológépet.
Amíg a gép csomagol, addig a rakodó elrakja a már becsomagolt bálát és odakészíti a következő csomagolásra szánt bálát.
Azt kell, hogy mondjam, sok esetben a rakodásra kellett várni a csomagoló nagy teljesítményének köszönhetően.
Volt olyan alkalom, hogy két rakodóval dolgoztunk, az egyik rakodta a zöld bálákat, míg a másik a kész becsomagolt bálákat rakta a kazalba.
Egyébként a becsomagolt bálák mozgatásához, szintén a McHale által gyártott bálamegfogót használunk.
A csomagológép beszerzése után rövid idővel egy új bálázó vásárlása mellett is döntöttek. Mi miatt választották a McHale F550 fixkamrás bálázóját?
Egy új bálázó vásárlását már régebb óta fontolgattuk. A korábbi bálázónk nem szeletelte a terményt a bálázás során, így ez hiányossága volt a betakarítás technológiájának.
A McHale csomagológép üzembeállítása során pozitív benyomás alakult ki mind a kereskedő, mind a hazai gyártó hozzáállásáról.
Emellett ismeretségi körünkben is használnak McHale bálázókat, akiktől kedvező véleményeket hallottunk a gépről és természetesen a hazai gyártó jelenléte sem elhanyagolható.
Mi a tapasztalatuk a bálázóval?
A bálák minősége kiváló, a tömörségük tökéletes. Bár a bálázó által készíthető bálák átmérője 125 cm, azonban az McHale bálázóval az 1.093 db szenázsbála átlagában 800 kg-os szenázs bálákat készítettünk.
A gép teljesítménye kiváló, így optimális időpontban tudtuk betakarítani a szenázst, viszonylag rövid idő alatt, homogénebb takarmányt előállítva, mint korábban.
Minimálisan kellet csak megállni a géppel, köszönhetően az automata zsírzó és olajozó berendezéseknek. Igazából nagy teljesítményre lett tervezve a gép, ami a gyakorlatban is megmutatkozik.
A fentiekben említett gépeken felül van még több McHale gépük; mi ez pontosan és mire használják?
Igen, a bálacsomagolóval egy időben vettünk egy McHale bálaszeletelő gépet.
Korábban a szenázs bálákat először egy bálabontóval aprítottuk fel és utána tettük az etetőkocsiba, a minél homogénebb takarmánykeverék előállítása végett.
Egy bála lebontása sajnos 15-20 percbe is beletelt, illetve a fűből készült szenázst nem tudtuk lebontani, mert a hosszú szálak felcsavarodtak a bontódobra, így az képtelen volt lebontani a bálát.
A bálaszeletelővel viszont pár perc alatt felvágjuk a bálát és ezután már mehet is a takarmánykeverő-kiosztóba, rengeteg időt és energiát megtakarítva ezzel.
Gondolkodnak-e még további McHale gép beszerzésén a jövőt illetően?
Kacsintgatunk egy McHale silóblokkvágóval, ezt viszont majd a szálastakarmány betakarítási szezon utánra hagyjuk.
Eddig nagyon jók a tapasztalataink a McHale gépekkel, bízunk benne, hogy ez még hosszú távon így fog maradni, amire kellő alapot ad a gépek műszaki kivitele.
Szabó Tibor
Tel.: +36-56/527-112 vagy +36-30/4224-388