Olyan kevés gyümölcs terem-termett Kelet- és Dél-Európában – köztük Magyarországon –, hogy már egyszerűen nincs elég alapanyag konzervekkel megtölteni a kereskedelem polcait. Főleg, de nem csak barackokból és meggyből van hiány.
Katasztrofális termések
Megkongatta a vészharangot a német gyümölcsfeldolgozókat is tömörítő, mintegy 20 ezer embert foglalkoztató BOGK a 2024-es belföldi gyümölcstermés katasztrofálisan alacsony szintje miatt. Az alma, a meggy, a szamóca és más bogyós gyümölcsök termése átlagosan harmadával maradt el a várakozásoktól. A meggy esetében 60% körüli volt a terméskiesés mértéke egy átlagos évhez képest. A német feldolgozóipar nem támaszkodhat a környező EU-tagállamok mezőgazdaságára sem, mivel Lengyelországban, Magyarországon, Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban is kevesebb termett a szokásosnál – írja a FruitVeB.
Az ok: a klímaváltozás
Az alapanyaghiány oka a rendkívül kedvezőtlen időjárás: Németországban és Észak-Európában a tavaszi virágzás idején bekövetkezett erős fagyok tizedelték meg a termést. Ez idehaza is ismerős forgatókönyv: évek óta visszatérő a meleg február, fagyos március-április menetrend. (Az aggasztó trendről rendszeresen írunk, lásd cikkeinket itt, itt és itt!) Dél-Európában az év elején a túlságosan hideg, később pedig a forró és száraz időjárás csökkentette a hozamokat. A mediterrán térségben elég őszibarackot és kajszit szüreteltek ugyan, de a gyümölcsméret elmaradt a szokásostól, és jelentős részben a minősége is túl gyenge volt ahhoz, hogy lekvárnak vagy gyümölcskonzervnek lehetett volna feldolgozni.
Nyílik az olló, hiány alakulhat ki
A szűkös gyümölcskínálat miatt a frisspiacon is emelkedtek az árak, amit a fogyasztókat a vásárlások visszafogására ösztönözte. Ezért a négy nagy német élelmiszer-kiskereskedő lánc, amelyek együttesen a piac mintegy 80%-át fedik le, a végsőkig tartó árcsökkentést követelt a beszállítóktól.
Fentiek következtében a német lekvár- és gyümölcskonzervgyártóknál egyre nyílik az olló a feldolgozási költségek és az árbevétel között, és az utóbbit már nem lehet egy szint fölé emelni. A FruitVeB összefoglalója azzal zárja a jelentést: nem kizárt, hogy kínálati hiány alakul ki.