fbpx

Mikrozöld termelőket ellenőriztek – két esetben indult eljárás

Írta: Szerkesztőség - 2023 május 29.

Borsó és retek mikrozöldeket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei a Szupermenta program keretében. A laboratóriumi és mikrobiológiai vizsgálatokat helyszíni ellenőrzésekkel is kiegészítették.

Mikrozöld
Modern beltéri növénytermesztési technológiákkal képesek lennénk egész évben friss zöldséggel ellátni a fogyasztókat (fotó: Nébih)

A vizsgált mikrozöldek mintáit 11 termőhelyről gyűjtötték be

A Nébih szakemberei ezúttal a gasztronómiában és a háztartásokban is egyre népszerűbb mikrozöldeket tesztelték. A kert nélkül is termeszthető kisméretű zöldségek tökéletes kiegészítői lehetnek a különböző salátáknak, szendvicseknek. A Szupermenta terméktesztjében összesen 16, fajtájukat tekintve kilenc borsó és hét retek, mikrozöldet vizsgáltak. Kiszerelésük szerint jellemzően vágottak voltak, de mindkét típusból akadt egy-egy olyan is, mely ültetőközeggel volt elérhető. A borsó mikrozöldek között kettő bio termék is szerepelt.

Az átfogó képhez, az alapos ellenőrzéshez természetesen a laboratóriumban és a kedveltségi vizsgálaton is bizonyítaniuk kellett a mikrozöldségeknek. Élelmiszerbiztonsági és -minőségi szempontból mindent rendben találtak, azonban a címkézésre és a nyilvántartásra vonatkozó kifogások miatt két esetben eljárást indítottak az ellenőrök.

Laboratóriumi vizsgálatok kiterjedtek:

  • mikrobiológiai vizsgálatokra (Salmonella spp.; Listeria monocytogenes; Enterobaktérium; penészgomba; Shiga toxin termelő Escherichia coli; Hepatitis A vírus; Norovírus);
  • növényvédőszer-maradék jelenlétére;
  • GMO vizsgálatra;
  • nehézfémek (ólom, kadmium) esetleges jelenlétére;
  • nitrit- és nitrát jelenlétre;
  • vitamintartalomra (B1-, B2-, B3-, B6-, B9-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, Béta-karotin);
  • makroelem-tartalomra (foszfor, kalcium, kálium, magnézium, nátrium);
  • mikroelemek (mangán, réz, vas, cink) jelenlétére.

Általánosságban elmondható, hogy a vizsgált mikrozöldek megfeleltek az előírásoknak.

A helyszíni ellenőrzések eredményei

Minden termelőnél – öt őstermelőnél, két egyéni vállalkozónál és négy cégnél – helyszíni ellenőrzést végeztek. Megnézték, hogy az előállítás körülményei megfelelnek-e a vonatkozó higiéniai előírásoknak, továbbá megvizsgálták a magokat, a csomagolóanyagokat, a címkén feltüntetett információkat, a nyomonkövethetőséget és a kötelező regisztráció (pl. FELIR) meglétét is.

Két esetben indítottak eljárást a címkézésre és a nyilvántartásra vonatkozó kifogások miatt. A feltárt hibákat a megadott határidőn belül javítaniuk kell az érintett termelőknek.

A kedveltségi vizsgálaton szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket. Emellett a helyszíni ellenőrzés alkalmával is értékelték a szakemberek az egyes termelőket, így a végső sorrend a kedveltségi vizsgálat és a termelői értékelés összesített eredményei alapján alakult ki.

További információk, érdekességek és a részletes vizsgálati eredmények elérhetőek a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán.

Forrás: Nébih

Összeállította: Barna Ferenc