A kifejezetten a női gazdálkodók számára kidolgozott oktatási programok csökkenthetik a nemek közötti megkülönböztetés mértékét a mezőgazdaságban – hallhatta a közönség a 2022. október 17-18-án Brüsszelben megrendezett EIT Food (Európai Innovációs és Technológiai Intézet) éves gyűlésének Sokszínűség és befogadás című ülésén. A rendezvény résztvevői az üzleti élet egyik legjobb példájaként a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat által tartott TalentA programot ismerhették meg bővebben.
A vidéki nők a világ népességének negyedét teszik ki, és jelentős szerepet játszanak a globális élelmiszertermelésben
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet becslései szerint a nők a világ mezőgazdasági munkaerejének 41%-át teszik ki – a fejlődő országokban ez az arány még nagyobb. A FAO (Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet) szerint, ha a női gazdálkodók ugyanolyan forrásokhoz jutnának hozzá, mint a férfiak, 20-30%-kal növelhetnék a gazdaságaik terméshozamát, ami akár 150 millióval is csökkenthetné az éhezők számát a világon.
A nemek közötti megkülönböztetést azonban még mindig általánosnak tartják az ágazatban. Ugyan némi eltéréssel az egyes országok között, de mindenhol jelentős mértékben tapasztalható. A Corteva által vezetett Global Women in Agriculture tanulmány szerint a nők átlagosan 66%-a ért egyet világszerte azzal az állítással, hogy a megkülönböztetésük problémát jelent a mezőgazdaságban. A Corteva a nemek közötti egyenlőség elérésének egyik intézkedéseként, 2019-ben megalapította a TalentA oktatási ösztöndíjprogramot, amely mára már Spanyolországban, Portugáliában, Ukrajnában, Romániában, Magyarországon, Lengyelországban és Argentínában is fut, közel 800 résztvevőnek biztosítva fejlődési lehetőséget.
„A Cortevánál elismerjük a világ minden táján működő gazdálkodók sokszínűségének erejét, amely nagyobb fejlődési lehetőségekkel bővíti iparágunkat. Azt látjuk, hogy az olyan programokban való részvétel, mint a TalentA, segíti a női gazdálkodókat abban, hogy magabiztosabbá váljanak munkájukban és termelési tevékenységükben. Emellett jobban megértik közösségeik igényeit és szorosan együttműködnek velük. Arra ösztönözzük az egész élelmiszer-ellátási láncot, hogy szélesebb körben tekintsenek a sokszínűség és befogadás témakörére, és közösen segítsék a női gazdálkodók fejlődését” – mondta Anna Babich, a Corteva Agriscience közép- és kelet-európai vállalati kommunikációs vezetője az eseményen.
Magyarországra 2021 őszén érkezett a TalentA program
Megvalósításához és koordináláshoz a Corteva felkérésére csatlakozott a Magyar Női Unió. A közel féléves, többlépcsős program keretén belül a résztvevők 17 alkalmas online képzésen, majd 2022 tavaszán egy mikroprojekt versenyen vehettek részt, mely során összesen bruttó 3.250.000 Forint díjazásban részesültek.
A képzést eddig összesen 20 magyar női gazdálkodó végezte el sikeresen, akik elsősorban mezőgazdasági, vállalkozási, pénzügyi és vezetői ismereteiket bővíthették a program során.
„Minden nehézség ellenére, a nők igyekeznek fejleszteni magukat és vállalkozásaikat, valamint támogatják a közösségeket. A gazdálkodó nők álmodozók és hívők, bátrak, és a társadalom pozitív átalakulásának előmozdítói” – tette hozzá Anna.
Forrás: Corteva/Sajtóközlemény
Összeállította: Barna Ferenc