Átmenetileg importtilalom alá helyezte a megjelent kormányrendelet szerdai hatállyal az Ukrajnából származó fontosabb gabonaféléket, valamint azon mezőgazdasági termékeket, melyek esetében a hazai gazdálkodók egy általuk kivédhetetlen, hátrányos piaci helyzetbe kerültek – közölte Nagy István agrárminiszter.
A hatály 2023. június 30-ig tart
A tilalom többek között kiterjed a gabonafélékre, repce- és napraforgómagra, a lisztre, étolajra, mézre és egyes húsfélékre és tart. Magyarország ugyanakkor nem tiltja ezen termékek területén történő átszállítását, azaz a tranzit szállítmányok továbbra is engedélyezettek. Azonban azokat az illetékes hatóságok zárral látják el a határon, elektronikus eszközökkel és járőrök segítségével nyomon követik őket és az ország egész területén ellenőrizni fogják az érintett termékek árutovábbítási eljárásait.
A szabályokat megszegő fuvarozók büntethetők, a büntetés mértéke akár a szállítmány teljes értékéig is terjedhet.
A korábbi terv szerint az ukrán gabonát az eredeti célpiacra szállítják tovább
Annak érdekében, hogy a tilalom ne legyen kijátszható, a más országokból behozni szándékozott – a rendeletben meghatározott, jelenleg nem bejelentés köteles – gabona- és olajosnövények esetében kötelezővé válik az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerbe való bejelentés is.
Az illetékes tárca az átmeneti időre bevezetett intézkedésektől azt várja, hogy lehetőséget ad érdemi és tartós megoldást jelentő uniós intézkedések meghozatalára, az ukrán áruk teljes körű vámmentességének, a szolidaritási folyosók működésének átgondolására. Az Ukrajnából Európai Unió felé már megnyitott szolidaritási folyosók, azaz könnyített szárazföldi szállítási útvonalak esetében olyan uniós szintű megállapodásra lenne szükség Ukrajnával, amely az ezeken keresztül exportálni kívánt ukrán termékek esetében garantálja, hogy azok az eredeti célpiacaikra fognak irányulni.
A korábbi tervek szerint az ukrán gabonát az afrikai és közel-keleti országok élelmezésére szállítják tovább, de ez nem történt meg. Nem tartható fenn az ukrán mezőgazdasági áruk teljes körű vámmentessége sem, hiszen nem behozható versenyelőnnyel termelnek az európainál jelentősen alacsonyabb önköltséggel, köszönhetően a hatalmas üzemméreteknek, valamint az Európai Unióban már nem megengedett termesztési és növényvédelmi gyakorlatoknak is – hangsúlyozta a tárcavezető.
Az érintett termékek köre:
- szarvasmarhafélék húsa frissen vagy hűtve;
- szarvasmarhafélék húsa fagyasztva;
- sertéshús frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- juh- vagy kecskehús frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- baromfi élelmezési célra alkalmas húsa, vágási mellékterméke és belsősége frissen, hűtve vagy fagyasztva;
- madártojás héjában, frissen, tartósítva vagy főzve;
- természetes méz;
- zöldség (nyersen, gőzöléssel vagy vízben forrázással főzve is) fagyasztva;
- búza és kétszeres;
- rozs;
- árpa;
- kukorica;
- hajdina, köles és kanárimag, más gabonaféle;
- búzaliszt vagy kétszeres liszt;
- gabonaliszt (kivéve búza- vagy kétszeres liszt);
- megmunkált gabonaféle (pl. hántolt, lapított, pelyhesített, fényezett, szeletelt vagy durván darált), gabonacsíra egészben, lapítva, pelyhesítve vagy őrölve;
- repce- vagy olajrepcemag, törve is;
- napraforgómag, törve is;
- napraforgómag-, pórsáfránymag- és gyapotmagolaj és ezek frakciói finomítva is, de vegyileg nem átalakítva;
- repce- és mustárolaj és ezek frakciói, finomítva is, de vegyileg nem átalakítva;
- nád- vagy répacukor és vegytiszta szacharóz szilárd állapotban;
- kenyér, cukrászsütemény, kalács, biscuit és más pékáru kakaótartalommal is; áldozó ostya, üres gyógyszerkapszula, pecsételő ostya, rizspapír és hasonló termék;
- zöldség (kivéve a cukrozott) ecet vagy ecetsav nélkül elkészítve vagy tartósítva (kivéve paradicsom és az ehető gombák), nem fagyasztva;
- bor friss szőlőből, szőlőmust (kivéve a szőlőlevet).
Az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek fuvarozásával kapcsolatos intézkedésekről szóló 130/2023. (IV. 18.) Kormányrendelet tartalmazza a részletszabályokat.
Forrás: AM Sajtóiroda