Az orosz-ukrán háború miatt az élelmiszerek további drágulását prognosztizálja a német mezőgazdasági és élelmezési miniszter. A németországi árak kezelésének egyik megoldása lehet szerinte, ha egyes élelmiszereknél megszüntetik az áfát.
Csökkenteni kell az ország gazdasági függőségét
Cem Özdemir a Rheinische Post című lapban közölt interjúban arra hívta fel a figyelmet, hogy Németországnak csökkentenie kell a gazdasági függőségét, hiba volt egyoldalúan építeni az orosz energia és műtrágya importra.
Mivel a háború összes következményét felszámolni nem lehet, így az áremelkedések sem fognak gyorsan eltűnni. Ősszel és télen az élelmiszerek további drágulására kell számítani, mert lejárnak az élelmiszeripari cégek hosszú távú energiabeszerzési szerződései, és majd csak az új, időközben jelentősen megemelkedett áron jutnak energiához, a különbözetet pedig a fogyasztókra hárítják.
Átmenetileg töröljék egyes termények áfáját
A politikus sürgeti, hogy a drágulás miatt szállítsák le átmenetileg nulla százalékra egyes gyümölcsök és zöldségek, mindenekelőtt a hüvelyesek áfáját. Hangsúlyozta, hogy tudja, az áfa kivezetése nem kellően célzott támogatás és túlságosan költséges, „de a kritikusoknak azt is meg kell mondaniuk, hogy mi lenne a jobb alternatíva”.
Szerinte az áfarendszer felülvizsgálatra szorul, és ezt a feladatot „pártokon átívelő” módon kell megoldani.
A német statisztikai hivatal (Destatis) legutóbbi adatai
Az élelmiszerek fogyasztói ára májusban 10,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez a legmagasabb érték az ország újraegyesítése (1990) óta. A drágulás részben az ukrajnai háború következménye.
Ugyanakkor az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek termelői és ipari ára már a háború kitörése előtt is meredeken emelkedett, elsősorban az energia drágulása, a műtrágyaárak robbanásszerű emelkedése, valamint a koronavírus-világjárványból fakadó termelési és szállítási zavarok miatt.
Forrás: MTI
Összeállította: Barna Ferenc